Валерія Лутковська наголошує на недопущенні порушення конституційних прав працівників закладів охорони здоров’я

25/05/2016 16:29

Упродовж 2015 року до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини неодноразово зверталися мешканці Житомирської та Запорізької областей, які повідомляли про погіршення медичного обслуговування, а також висловлювали стурбованість у зв’язку ізреорганізацією закладів охорони здоров’я, що обслуговували працівників підприємства «Укрзалізниця» та членів їхніх сімей.

В рамках відкритого Уповноваженим провадження було встановлено, що відповідно до статті 28 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» медичні заклади, визначені у додатку № 10 до цього Закону (зокрема 75 медичних закладів залізничної галузі), з 1 січня 2015 року повинні фінансуватися з місцевих бюджетів за рахунок медичної субвенції. Але, як з’ясувалося, до такого перебігу подій виявилися не готовими ні залізничники, ні влада в регіонах.

Враховуючи гостроту зазначеного питання, Уповноважений з прав людини зверталася з відповідними запитами до Міністерства інфраструктури України та Міністерства охорони здоров’я України, в яких наголошувала на неухильному дотриманні конституційних прав працівників зазначених закладів охорони здоров’я та їхніх пацієнтів.

Однак проблема залишається нерозв’язаною остаточно.

Так, 24 травня 2016 року значного суспільного розголосу в засобах масової інформації набула ситуація, що склалась із припиненням діяльності та ліквідацією Державного закладу «Лінійна поліклініка станції Ромни СТГО «Південна залізниця». Проведений моніторинг свідчить, що з 1 січня 2016 року Державний заклад «Лінійна поліклініка станції Ромни СТГО «Південна залізниця» належно не фінансувався, частина працівників закладу залишилася без роботи та гідної оплати праці, а мешканці м. Ромни, працівники залізничної галузі, – без належного та своєчасного медичного обслуговування. Зрештою, 19 травня 2016 року рішенням Роменської міської ради Сумської області було припинено діяльність цього медичного закладу.

Як наслідок, невжиття належних заходів щодо працевлаштування вивільнених працівників вказаної поліклініки та невиплата заборгованої заробітної плати спричинили соціальну напругу.

Працівники Державного закладу «Лінійна поліклініка станції Ромни СТГО «Південна залізниця» змушені були вдатись до рішучих дій – пікетування Кабінету Міністрів України з вимогою не допустити ліквідації їхнього закладу та забезпечити їхні конституційні права.

В рамках відкритого провадження до Міністерства інфраструктури України, Міністерства охорони здоров’я України та Роменському міському голові Уповноваженим з прав людини направлено відповідні запити для вжиття заходів з метою забезпечення права працівників зазначеної поліклініки на працю й гідну оплату праці та права мешканців м. Ромни, працівників залізничної галузі, на належне та своєчасне медичне обслуговування.

Питання врегулювання ситуації, що склалася, та забезпечення конституційних прав медичних працівників та пацієнтів відомчих закладів охорони здоров’я залізничного транспорту залишається на контролі Уповноваженого з прав людини.