Відбулася презентація доповіді «Два роки війни: ксенофобія в Україні у 2015 році»

25/01/2016 14:06

В Українському кризовому медіа-центрі відбулася презентація інформаційно-аналітичної доповіді Групи моніторингу прав національних меншин, ініційованої Конгресом національних громад України у квітні 2014 року, «Два роки війни: ксенофобія в Україні в 2015 році».

У доповіді висвітлено інциденти насильства та вандалізму на ґрунті етнічної, расової та релігійної ненависті, антисемітської та гомофобної нетерпимості, які мали місце у 2015 році в Україні, а також на тимчасово окупованій території АР Крим і непідконтрольних Україні територіях Донецької та Луганської областей.

Варто наголосити, що з-посеред прикладів реагування державних органів на злочини на ґрунті нетерпимості відмічена у доповіді й діяльність Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у сфері запобігання та протидії дискримінації.

У цьому контексті звертаємо увагу, що в результаті здійснюваного Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини постійного моніторингу дотриманням принципу недискримінації у різних сферах суспільних відносин (ст. 10 Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні»), за значною кількістю випадків, які знайшли відображення у звіті Групи моніторингу, Уповноваженим з прав людини протягом року відкривалися провадження та вживалися заходи реагування.

Так, протягом 2015 року у ході зазначеного моніторингу було виявлено 47 інцидентів, які мали ознаки кримінальних правопорушень, скоєних з мотивів нетерпимості, та за якими Уповноваженим здійснювалися провадження.

 Інформація щодо кількості виявлених протягом 2015 року інцидентів, які мають ознаки кримінальних правопорушень, скоєних з мотивів нетерпимості

 

   Кримінальне правопорушення вчинено на ґрунті:               Фізичне насильство       Вандалізм      
1
 
 "Раси" або етнічного походження (у т.ч. антисемітизм) 6 7

2
 
 Релігійних переконань 19 11
3

 Сексуальної орієнтації або ґендерної ідентичності

6 2


У низці інцидентів завдяки реагуванню Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини вдалося забезпечити відкриття кримінального провадження, перекваліфікацію або докваліфікацію у здійснюваних правоохоронними органами кримінальних провадженнях на таку, що враховує мотив нетерпимості та, відповідно, передбачає більш суворе покарання для правопорушників. Йдеться, наприклад, про відкриття кримінального провадження за фактом осквернення меморіалу жертвам Голокосту в м. Миколаєві, яке трапилося в ніч з 21 на 22 березня 2015 року, а також розслідування нападу на неповнолітнього Д. Узу на станції метро «Позняки» в м. Києві, де кримінально-правова кваліфікація була змінена з початкової частини 2 статті 296 КК України (хуліганство, вчинене групою осіб) на частину 2 статті 161 КК України (порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності або ставлення до релігії, поєднане з насильством).

Питання запобігання та протидії дискримінації, зокрема її крайній формі – злочинам на ґрунті нетерпимості, й надалі продовжуватимуть перебувати на особливому контролі Уповноваженого з прав людини.