Аксана Філіпішина: «Низький рівень толерантності в Україні породжує нові негативні стереотипи, зокрема щодо внутрішньо переміщених осіб»

25/11/2016 14:28

Таке переконання висловила Представник Уповноваженого з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності під час обговорення питань допомоги  постраждалим та жертвам конфлікту  «НІПЛ у сфері боротьби з дискримінацією»  на міжнародній конференції «Прагнеш миру – готуй його…». 

«Військовий конфлікт на Сході України поглибив проблеми, з якими стикалися представники вразливих груп і в мирний час. Саме ці групи на сьогодні стикаються з множинною дискримінацією. Це, зокрема, роми, діти, люди з інвалідністю», – зазначила Аксана Філіпішина.

За словами Представника Уповноваженого, крім властивих для ВПО проблем, рома-переселенці, опинившись на новому місці, не мають засобів до існування, часто – жодних документів, освіти, навіть початкової, у них обмежений доступ до медицини, недостатній рівень обізнаності щодо своїх прав, вони страждають від упередженого ставлення до них з боку суспільства – стигматизація, і, що найбільш неприйнятно – з боку органів влади.

Голова підкомітету з питань гендерної рівності і недискримінації Комітету ВРУ з питань захисту прав людини, національних меншин та міжнаціональних відносин Ірина Суслова вкотре наголосила на тому, що, лише перебуваючи у контакті з людьми в зоні конфлікту,  можна об’єктивно сприймати їхні потреби і проблеми та адекватно їх вирішувати.

«Сьогодні роль «провідника» між внутрішньо переміщеними особами та органами державної влади  переважно виконують неурядові організації. Важливе місце у боротьбі із дискримінацією цієї вразливої категорії громадян належить  Офісу Уповноваженого. Але через брак людських ресурсів та недостатнє фінансування Уповноважений та його представники не в змозі повністю охопити всіх осіб, які  постраждали від конфлікту на Сході України. Така ситуація є неприйнятною, можливий вихід із неї – об’єднання наших зусиль та ресурсів задля ефективного представництва внутрішньо переміщених осіб, захисту їхніх прав та законних інтересів», – резюмувала Ірина Суслова.

«Роль НІПЛ є дуже важливою за будь-яких обставин, а тим паче – у конфліктних ситуаціях. Роль Омбудсмана – надати допомогу тим, хто страждає, і хто найбільш вразливий. Наша місія тісно співпрацює з Офісом Омбудсмана, і це була перша інституція, яка звернулась до нас із проханням допомогти віднайти рішення і налагодити контакт, щоб переміщувати ув’язнених, які відбувають покарання на неконтрольованій Урядом України території і хочуть бути переміщеними на підконтрольну для подальшого відбування покарання», – повідомила Голова Моніторингової місії ООН з прав людини Фіона Фрейзер.

Представник Всесвітнього альянсу національних інституцій з прав людини (GANHRI) у Женеві Катріна Роуз, серед іншого, відзначила важливість проведення просвітницької роботи у сфері прав людини, активними учасниками якої повинні бути люди,  які постраждали від конфлікту.