Завдяки втручанню Уповноваженого поновлено право осіб, які разом з дитиною тимчасово перебувають за межами України, на отримання соціальних виплат

25/10/2017 11:45

На підставі статті 10 Закону України «Про засади запобігання та протидію дискримінації» Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини було відкрито провадження щодо прямої дискримінації за ознакою місця проживання осіб, які разом з дитиною тимчасово перебувають за межами України. Приводом для відкриття провадження стала існуюча в Україні дискримінаційна практика призупинення органами соціального захисту населення виплати допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною цій категорії громадян.

У рамках відкритого провадження на адресу Міністерства соціальної політики України було направлено низку запитів, в яких наголошувалося, що призупинення виплати допомоги у зв’язку з тимчасовим перебуванням отримувача допомоги за межами України призводить до порушення права вказаних осіб на соціальний захист та є прямою дискримінацією за ознакою місця проживання.

Водночас, увагу Міністерства було привернуто до того, що за конституційним поданням Уповноваженого Конституційний Суд України визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), абзац сьомий частини дев’ятої статті 11 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811–ХII з наступними змінами, згідно з яким виплата допомоги при народженні дитини припиняється «у разі виникнення інших обставин».

Уповноваженим було вказано також на необхідність приведення Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751, у відповідність до вимог чинного законодавства та скасувати існуючу на сьогодні дискримінаційну практику призупинення органами соціального захисту населення виплати допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною вищезазначеній категорії громадян.

Наслідком провадження Уповноваженого є прийняті Урядом зміни до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми.

Наразі Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», а також Порядок призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми містить вичерпний перелік підстав припинення виплати допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною.