Валерія Лутковська звернулася до Голови Верховного Суду Чеченської Республіки РФ та Генерального прокурора РФ

24/09/2015 09:49

Свої звернення до Магомеда Каратаєва та Юрія Чайки Уповноважений Верховної Ради України з прав людини мотивувала тим, що на 12 жовтня 2015 року заплановано судове засідання з розгляду по суті кримінальної справи щодо  громадянина України Миколи Карпюка.

У листах Валерія Лутковська  звернула увагу на те, що, як вбачається з інформації адвокатів Миколи Карпюка, в ході досудового слідства до  нього з метою отримання свідчень, які б влаштовували співробітників правоохоронних органів, останніми застосовувалися тортури, а також  жорстоке, нелюдське  та таке, що   принижує  гідність, поводження.

«Таким чином, звинувачення Миколи Карпюка ґрунтуються на свідченнях, отриманих із застосуванням тортур, які відповідно до міжнародних стандартів кримінального судочинства не можуть вважатися доказами у справі та враховуватися судом при оцінці доказів», – наголошується у зверненнях українського Омбудсмана.

Валерія Лутковська звернула також увагу на те, що наразі в Європейському суді з прав людини вже склалася практика винесення ухвал проти держав, що не забезпечили права на свободу від тортур і права на справедливий судовий розгляд.

«На думку Європейського суду з прав людини, питання не стільки в тому, чи було розслідування, а швидше в тому, наскільки сумлінно воно було проведене, чи твердим був намір властей виявити і покарати винних і, відповідно, чи було розслідування «ефективним». Це питання для суду є найбільш важливим, особливо якщо заявник висуває обґрунтоване звинувачення в тому, що відбулося порушення статті 3 Європейської конвенції з прав людини», – йдеться у зверненнях Уповноваженого з прав людини.

На завершення Валерія Лутковська звернулася з проханням до Голови Верховного Суду Чеченської Республіки РФ та Генерального прокурора РФ приєднати свої звернення до матеріалів справи щодо  громадянина України Миколи  Карпюка та  в ході судового розгляду дати оцінку викладеним у них фактам застосування тортур  при проведенні досудового розслідування, а також забезпечити повне виконання вимог міжнародних договорів, учасником яких є Російська Федерація.