Уповноважений Людмила Денісова відкрила провадження за фактами порушення прав і свобод громадян України Олександра Кольченка і Олега Сенцова

24/05/2018 13:31

В ході провадження вживається заходів щодо з’ясування проведеної роботи державними органами України в рамках Конвенції про передачу засуджених осіб (1983 рік).

Уповноважений Людмила Денісова надіслала звернення до Генерального прокурора України Юрія Луценка, Міністра юстиції України Павла Петренка, Міністра закордонних справ України Павла Клімкіна, Міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова з проханням до 31 травня поінформувати Омбудсмена про вжиті заходи реагування за фактами незаконного позбавлення волі громадян України Олександра Кольченка  і Олега Сенцова.

Після отримання відповідей Уповноважений вивчить матеріали та запропонує подальші дії щодо звільнення українських політв’язнів.

Омбудсмен Людмила Денісова проаналізувала усю інформацію, надану Уповноваженим РФ з прав людини  Тетяною Москальковою у попередні роки. Йдеться про виконання Федерального конституційного закону РФ «Про прийняття в Російську Федерацію Республіки Крим і створення у складі Російської Федерації нових суб’єктів – Республіки Крим і міста федерального значення Севастополя» від 21 березня 2014 року. В законі йдеться , що усі громадяни, які на цей момент проживали на півострові, набувають громадянства Російської Федерації. За виключенням тих громадян, які протягом місяця офіційно оголосять про намір залишити попереднє громадянство.  За словами Тетяни Москалькової, ані Олександр Кольченко, ані Олег Сенцов цього не зробили.

Омбудсмен Людмила Денісова переконана, що Україна не може приймати цю аргументацію в своїй роботі щодо передачі засуджених.  Адже, за її словами, Крим – це Україна, і будь-які російські закони щодо Автономної Республіки Крим є фейковими.

Під час судових засідань Олександр Кольченко та Олег Сенцов офіційно заявляли, що вони не звертались та не збираються звертатись до російської сторони з метою отримання громадянства РФ. Вони неодноразово говорили, що є громадянами України. В свою чергу, РФ не визнала їх українського громадянства та інформувала про неможливість передачі в’язнів Україні відповідно до Конвенції про передачу засуджених осіб.

Людмила Денісова наголошує, що аргументація російської сторони щодо автоматичного набуття Олександра Кольченка та Олега Сенцова громадянства РФ не може бути прийнята. Оскільки це суперечить імперативним нормам загального міжнародного права.

На підставі цього Омбудсмен стверджує, що права Олександра Кольценка та Олега Сенцова як громадян України були порушені та керуючись статтею 101 Конституції України, статтями 13 і 15 Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» відкриває провадження за цим фактом.