Аксана Філіпішина: «Серйозним викликом для нас є відсутність інструментарію реагування на випадки сексуального насильства щодо жінок на Сході України»

24/05/2016 17:10

Представник Уповноваженого з питань дотримання прав дитини, недискримінації та ґендерної рівності Аксана Філіпішина взяла участь у роботі конференції «Сексуальне насилля під час військового конфлікту: український контекст та досвід Боснії і Грузії».

«Як і в багатьох інших країнах, в Україні факти сексуального насильства залишаються прихованими. Насамперед, це є наслідком недоступності районів, охоплених військовими діями, а також через «мовчання» постраждалих жінок з огляду на відсутність інформації про органи, до яких можна звернутися за  допомогою, через невіру у реальність та ефективність наданої допомоги або страх перед соціальним відчуженням чи помстою. Почасти, в центрі цього «мовчання» перебуває культура стигматизації жертви, яка існує навколо сексуального насильства, зокрема зґвалтування. Відтак, відсутність документального підтвердження випадків насильства та небажання постраждалих жінок звертатися за допомогою як до державних, так і громадських організацій, не дозволяють відповідати на такі випадки вчасно», – зазначила у своєму виступі на конференції Аксана Філіпішина.

Представник Уповноваженого також зауважила, що серйозним викликом є відсутність інструментарію реагування на випадки сексуального насильства щодо жінок та дівчат на Сході України, де нині триває збройний конфлікт. Немає спеціалізованих заходів або послуг з реабілітації та соціальної інтеграції постраждалих від такого насильства. Більше того, через відсутність спеціалізованого навчання, фахівцям бракує потенціалу працювати з випадками сексуального насильства у зоні конфлікту.

Насамкінець Представник Уповноваженого відзначила прийнятий Урядом цього року Національний план дій з виконання Резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир та безпека» на період до 2020 року та висловила сподівання, що реалізація його заходів сприятиме посиленню захисту жінок та дівчат від сексуального насильства, пов’язаного зі збройним конфліктом, а також більш активному залученню жінок до запобігання та розв’язання збройного конфлікту.