Валерія Лутковська: «Під час здійснення будь-яких реформ у державі необхідно плідно співпрацювати з громадянських суспільством і враховувати його позицію»

24/03/2015 16:05

Таке переконання висловила Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, виступаючи сьогодні у Відні у складі української делегації під час презентації проекту «Сприяння національному діалогу заради реформ, справедливості і розвитку».

«Розпочавши активний діалог із громадськістю з самого початку своєї роботи на посаді Омбудсмана, зокрема в рамках реалізації національного превентивного механізму, ми бачимо зараз, наскільки це було правильним рішенням», – зазначила Валерія Лутковська.

Омбудсман України повідомила присутнім головам і представникам дипломатичних місій країн-членів ОБСЄ про те, що минулого року під час подій на Майдані Незалежності розпочався процес напрацювання Офісом Омбудсмана нового механізму реагування на жорстокі порушення прав людини, а саме – громадського-парламентські розслідування за фактами неналежного поводження з боку правоохоронців. За словами Валерії Лутковської, такі розслідування проводилися, зокрема, за подіями, які відбувалися в січні 2014 року в Черкасах, а в травні – в Одесі. Їхні результати були відображені у Щорічній та спеціальній доповідях Уповноваженого, всі зібрані матеріали були також спрямовані до Генеральної прокуратури України.

Під час свого виступу Валерія Лутковська висловила вдячність Координатору проектів ОБСЄ в Україні за значну підтримку діяльності Офісу Омбудсмана у вказаному напрямі.

«Ідея цього проекту полягає у систематизації набутого досвіду громадсько-парламентських розслідувань. Розвиваючи цю систему в подальшому, ми плануємо створити чіткий механізм проведення такого розслідування, а також мережу громадських активістів, підготовлених до участі у таких розслідуваннях, вдосконалити методологічну і правову базу їх здійснення, запровадити проведення спільних із громадськістю розслідувань на системній основі. Ми дуже розраховуємо на подальшу підтримку наших ініціатив з боку Координатора проектів ОБСЄ в Україні» , – повідомила під час свого виступу Валерія Лутковська.

Нагадаємо, трирічний проект «Сприяння національному діалогу заради реформ, справедливості і розвитку» започатковано з метою сприяння реалізації Стратегії України «Україна – 2020» і створення необхідних для проведення реформ умов, а також узгоджено з Національною Радою реформ та Координатором проектів ОБСЄ в Україні.

У рамках реалізації ініціативи Уповноваженого протягом вересня – грудня 2014 року працівниками Секретаріату Уповноваженого з прав людини спільно з представниками громадськості здійснено виїзди до 9-ти регіонів України в межах спеціальних проваджень Уповноваженого про порушення прав і свобод людини. Предметом спільних із громадськістю проваджень Уповноваженого, що здійснювалися в ході цих поїздок, були катування та інші види жорстокого поводження, порушення права на свободу та особисту недоторканність, порушення права на правову допомогу, інші грубі порушення прав людини в діяльності правоохоронних органів.