«Українці заполонили грецькі тюрми», - Уповноважений Верховної Ради України з прав людини

23/07/2018 18:36

Набирає обертів торгівля українцями за кордоном. Наших громадян обманним шляхом запрошують працювати на круїзних лайнерах, яхтах, а натомість під примусом сили та загрозою смерті змушують переправляти через море «нелегалів» до Європи. Саме через це сотні українських моряків були затримані грецькими правоохоронними органами.

За словами Таміли Ларіної, радника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, на таку нелегальну роботу злочинні угрупування вербують українців, у яких виникають фінансові труднощі.

«Морякам обіцяють офіційне працевлаштування, роботу за контрактом. Дуже швидко, буквально через декілька місяців, вони опиняються у грецьких тюрмах. А хтось робить на цьому величезні гроші», - коментує радник Уповноваженого.

Уповноважений Людмила Денісова наголошує у грецьких тюрмах порушуються права затриманих українських моряків. Перекладачі, що надаються нашим громадянам, не володіють на достатньому рівні українською чи російською мовами. Тобто, повноцінно не надається правова допомога, тому що без належного перекладу затримані не можуть надати докази своєї невинуватості, поспілкуватися з адвокатом і дізнатися подробиці справи, в якій вони фігурують. Крім того, судом не враховуються пом’якшувальні обставини, не беруться до уваги свідчення моряків, а умови їх тримання не відповідають Мінімальним стандартним правилам поводження з в’язнями. Зокрема, за словами родичів моряків, вони перебувають у жахливих умовах та їм відмовляють у лікуванні.

 «Всі, хто до нас звертався, скаржаться на відсутність перекладу. Засуджені українці навіть не знають, що підписують. І на досудовому слідстві, і на суді. Особливого обурення викликають випадки невірного перекладу навіть вироку суду», - розповідає Таміла Ларіна та наголошує, що обов’язок держави -  захищати громадян України, які опинились у скрутному становищі за кордоном.

За наявною інформацією, у тюрмах Греції наразі перебувають 161 українець. З них 112 осіб – за звинуваченням у перевезенні нелегальних мігрантів.

Необхідно зазначити, що Україна та Грецька Республіка є державами, що приєднались до Конвенції Ради Європи про заходи щодо протидії торгівлі людьми. Стаття 26 Конвенції передбачає звільнення від покарання, якщо злочин був вчинений під примусом. Тобто, як у більшості випадків затриманих українських моряків.

З огляду на це, Уповноважений Людмила Денісова закликала до співпраці Комісара Ради Європи з прав людини Дуню Міятович у сфері протидії транснаціональним злочинам. Омбудсмен сподівається, що таким чином вдасться повернути додому  українських громадян.