Проведено круглий стіл з питань захисту від дискримінації представників спільноти ЛГБТ

04/07/2014 12:07

За організаційного сприяння Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини проведено круглий стіл «Захист від дискримінації в Україні: ЛГБТ у правовому полі», присвячений оцінці поточного стану дотримання прав представників ЛГБТ-спільноти в Україні та здатності національного антидискримінаційного законодавства забезпечити ефективний захист від дискримінації за ознакою сексуальної орієнтації.

 

Розпочинаючи захід, начальник відділу з питань недискримінації Секретаріату Уповноваженого з прав людини Сергій Пономарьов відзначив, що попри події в країні, обговорення теми дотримання прав ЛГБТ залишається актуальним.

«Позиція Уповноваженого з прав людини полягає у тому, що, говорячи про права людини, неприпустимо стверджувати, що є важливіші права, а є менш важливі, що обговорення порушень прав одних людей є нагальним, а інших – може почекати кращих часів», – наголосив Сергій Пономарьов.

Після обговорення результатів моніторингу правозахисних ЛГБТ-організацій, в ході якого була виявлена значна кількість порушень прав ЛГБТ, у тому числі пов’язаних із окупацією Криму та озброєним конфліктом в Донецькій і Луганській областях, учасники круглого столу перейшли до дискусії про наявні в країні механізми захисту від дискримінації, зокрема за ознаками сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності.

Представники Секретаріату Уповноваженого поінформували учасників заходу про останні зміни до національного антидискримінаційного законодавства, а також до повноважень Уповноваженого з прав людини у сфері запобігання та протидії дискримінації. При цьому Сергій Пономарьов звернув увагу на те, що хоча Уповноважений займає чітку позицію щодо необхідності законодавчого закріплення сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності як ознак, за якими заборонена будь-яка дискримінація в усіх сферах суспільного життя, саме по собі це не є панацеєю.

«Сьогодні великою проблемою є те, що представники ЛГБТ-спільноти фактично не оскаржують випадки дискримінації ані до судів, ані до Уповноваженого з прав людини. Ми готові допомагати, використовуючи надані нам повноваження, але за відсутності конкретних людей, які б були готові відстоювати свої права, зрушень не відбудеться, а найкращі норми законодавства залишаться лише порожньою декларацією», – підсумував він.

Учасники також обговорили практику діяльності різних державних установ та інституцій у сфері захисту прав ЛГБТ, позитивно відзначивши діяльність Уповноваженого з прав людини, її системний та послідовний підхід до проблеми, наголосили на необхідності посилення інформаційно-просвітницької роботи з питань недискримінації серед широкого загалу та завершили круглий стіл обміном думками щодо можливостей подальшої співпраці.