Валерія Лутковська: «Проведення паспортизації областей щодо дотримання прав людини в регіонах – важливий аспект децентралізації влади»

23/12/2016 13:48

Таке переконання Уповноважений Верховної Ради України з прав людини висловила під час презентації спільної ініціативи Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) та Офісу Омбудсмана «Правозахисна паспортизація областей».

«На жаль, у нашому суспільстві виробився хибний стереотип щодо того, що за дотримання прав людини в державі несуть відповідальність лише центральні органи виконавчої влади. Тому одне з основних завдань в реалізації цього пілотного проекту – передача функцій моніторингу дотримання прав людини в регіонах органам місцевого самоврядування», – наголосила Валерія Лутковська.

У свою чергу, виконавчий директор УГСПЛ Аркадій Бущенко зазначив, що важливими першими кроками в реалізації ініціативи паспортизації є створення певної оціночної платформи, вироблення методології та індикаторів оцінки стану справ з дотриманням прав людини в регіонах з наступним залученням до цієї роботи місцевих громад та місцевих активістів-правозахисників.

«Наступним кроком має бути налагодження конструктивної співпраці з місцевими органами влади у поширенні позитивних практик щодо дотримання прав людини на місцях», – переконаний Аркадій Бущенко.

На презентації було наведено приклад паспортизації Черкаської області, в межах якої були проаналізовані дії влади 3 міст регіону. Виявилося, що на первинних етапах органи місцевого самоуправління не готові до проведення моніторингу через побоювання пошуку недоліків у роботі. Лише додаткові пояснення дозволили отримати інформацію із запитуваних сфер.

Найближчим часом ініціатива розвиватиметься шляхом удосконалення інструментарію моніторингу та системності і візуальної подачі його результатів; відпрацювання взаємодії учасників моніторингу і розширення кола моніторингових візитів та реагування за їх результатами. Також УГСПЛ передбачає посилення факторів освіти громадських моніторів та публічного обговорення цього процесу.