Результати роботи у сфері захисту прав військовослужбовців, поліцейських, ветеранів війни та військової служби за четвертий квартал 2016 року

23/01/2017 11:55

У 4 кварталі 2016 року на опрацювання до Відділу з питань цивільного контролю над Воєнною організацією і правоохоронними органами Секретаріату Уповноваженого з прав людини надійшло 188 звернень громадян.

До Уповноваженого з прав людини зверталися особи, звільнені з органів внутрішніх справ та Національної поліції (23%), особи, звільнені з військової служби (17%), представники заявників та члени сімей загиблих військовослужбовців (15%), ветерани війни (14%), ветерани військової служби та органів внутрішніх справ (13%), військовослужбовці, поліцейські та особи рядового і начальницького складу (10%), інші особи (8%).

У зверненнях найчастіше порушувалися питання щодо дотримання прав під час проходження служби (43%), права на пенсійне забезпечення та перерахунок пенсій (16%), права на своєчасний та належний розгляд державними органами звернень громадян (12%).

З метою цивільного контролю за дотриманням соціально-економічних та гуманітарних прав військовослужбовців та поліцейських (у тому числі, які беруть участь в антитерористичній операції на Сході країни) у четвертому кварталі 2016 року здійснено 11 моніторингових візитів до:

- військових частин і підрозділів Збройних Сил України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Національної поліції України у зоні відповідальності оперативно-тактичних угрупувань «Луганськ», «Донецьк» та «Маріуполь»;

- військових частин (підрозділів) ВМС Збройних Сил України, дислокованих у м. Одеса та с. Дачне (Одеська обл.);

- військової частини А2802 (м. Миколаїв), військових частин А1890, В3500, В0849 (загальновійськовий полігон “Широкий Лан”);

- 169 Навчального центру Сухопутних військ Збройних Сил України (смт Десна, Чернігівської області);

- військової частини – польова пошта В2050 (с. Дівички, Київська обл.);

- 199 Навчального центру та 37 Загальновійськового полігону ВДВ Збройних Сил України (м. Житомир);

- 58 омбр Збройних Сил України у визначених пунктах постійної дислокації в Сумській області.

Результати моніторингових візитів засвідчили, що стан справ з дотримання прав військовослужбовців перебуває в цілому на задовільному рівні. Особовий склад, у свою чергу, відмічає значне поліпшення у питаннях забезпечення порівняно з 2014-2015 роками.

З питань, які потребують вирішення на центральному рівні, скеровані звернення до Прем’єр-міністра України, керівників військових формувань та правоохоронних органів, у яких, зокрема, звернуто увагу на:

- необхідності належного розміщення та забезпечення новосформованих військових частин, які виконували бойові завдання в районах АТО, та виведенні до визначених пунктів постійної дислокації;

- перебування в районах АТО військовослужбовців строкової військової служби (військова частина 3057 Національної гвардії України, м. Маріуполь), які, крім іншого, залучаються для несення служби на блокпостах і патрулювання по місту для забезпечення громадського порядку;

- стан забезпечення військовослужбовців житлом (у тому числі, недостатня врегульованість питання виплати компенсації за піднайом житла та отримання житла військовослужбовцями, які прибули з окупованої АР Крим).

У листопаді 2016 року Представником Уповноваженого з питань захисту прав військовослужбовців та працівниками Відділу з питань цивільного контролю над Воєнною організацією і правоохоронними органами взято участь:

- у міжнародній конференції «Співробітництво держави та громадян з метою забезпечення територіального захисту країни», що відбулась у м. Вільнюсі (Литовська Республіка);

- у міжнародній конференції «Урядування у секторі безпеки: роль інститутів Омбудсмана», яка проводилась у рамках спільного проекту «Моніторинг викликів урядуванню у секторі безпеки України» Женевського центру демократичного контролю над збройними силами (DCAF) та Центру Разумкова та була присвячена обговоренню ролі незалежних наглядових інституцій у моніторингу процесів формування та реалізації безпекової політики в умовах сучасних викликів урядуванню у секторі безпеки України.

Також у листопаді 2016 року у Секретаріаті Уповноваженого з прав людини під головуванням Представника Уповноваженого з питань захисту прав військовослужбовців проведено міжвідомчу нараду з представниками військових формувань та Проектного офісу реформ Міністерства оборони України щодо доцільності та можливості створення, організації та функціонування профспілки військовослужбовців. Учасники наради дійшли спільної думки, що ідея створення професійних спілок військовослужбовців є цікавою та має право на подальше обговорення. Вирішальним чинником має бути бажання та ініціатива самих військовослужбовців, а законодавче закріплення можливості об’єднання військовослужбовців за професійною ознакою може у майбутньому сприяти створенню таких об’єднань.