Михайло Чаплига: «Без взаємодії з громадянським суспільством неможливо ефективно і якісно виконувати завдання Офісу»

23/10/2015 15:02

Це зазначив Представник Уповноваженого зі зв’язків із громадськістю, виступаючи під час пленарної сесії «Національні інституції з прав людини та громадянське суспільство: спільна робота в галузі верховенства права», яка відбулась в останній день дводенної міжнародної конференції «Роль національних інституцій з прав людини у конфліктних та постконфліктних ситуаціях».

На переконання Представника Уповноваженого, Омбудсман повинен бути медіатором між державою і третім сектором, «бути мостом із двостороннім рухом».

Михайло Чаплига повідомив присутнім про те, що ще три роки тому одним із пріоритетів діяльності Офісу Омбудсмана було обрано відкритість і прозорість. На виконання цього завдання представники громадянського суспільства почали брати активну участь у формуванні ключових напрямів роботи Офісу.

«Ми поставили перед собою амбітну мету – створити одну з кращих моделей інституції з прав людини, і обрали шлях співпраці з представниками організацій громадянського суспільства. Запровадивши цю модель в рамках реалізації національного превентивного механізму проти катувань, ми продовжуємо впроваджувати цю модель, реалізуючи й інші завдання Офісу», – зазначив Михайло Чаплига.

Представник Уповноваженого детально розповів про підготовку громадських моніторів НПМ, про створення Консультативної ради при Уповноваженому, створення мережі регіональних представництв, а також впровадження зовнішнього громадського  моніторингу.

«Ми були першою державною установою, яка запровадила незалежний зовнішній громадський моніторинг діяльності, щоб почути критику і рекомендації громадськості. Релевантні рекомендації ми охоче використовуємо. Наш принцип – координування будь-яких дій із представниками організацій громадянського суспільства», – повідомив Представник Уповноваженого.

Щодо співпраці з громадськими організаціями, які здійснюють моніторинг дотримання прав людини в особливо складних умовах, Михайло Чаплига відзначив, зокрема, роботу «Кримської польової місії», яка здійснювала моніторинг дотримання прав людини в окупованій АР Крим, надаючи Офісу оперативну інформацію, а також створення на базі Офісу Уповноваженого «Ресурсного центру», який займається вирішенням проблемних питань громадян України, які проживають на тимчасово окупованих і небезпечних територіях, а також внутрішньо переміщених осіб.

Народний захисник Грузії Уча Нануашвілі також зазначив, що саме завдяки співпраці з громадськими організаціями вдається отримувати оперативну та об’єктивну інформацію про те, що відбувається на окупованій території.

«Громадянське суспільство дозволяє розширювати нашу спроможність, проте існують виклики, які заважають нашій співпраці – це несприятливе, а часом й небезпечне, для роботи середовище. Адже активісти, які виступають проти порушення прав, піддаються переслідуванням та репресіям, тому ми повинні захищати їх конфіденційність і гарантувати рівень безпеки», – зазначив Уча Нануашвілі, додавши, що у такій складній ситуації необхідно, щоб  різні сторони об’єдналися і провели переговори зі всіма релевантними органами.

У свою чергу, Заступник комісара з прав людини Польщі Криштоф Олковіч повідомив, що в Польщі нового омбудсмана обрали з числа громадськості.

«Ми вирішили впровадити нову форму виконання завдань омбудсмана – в 10 воєводствах відбулися зустрічі омбудсмана з представниками громадянського суспільства. Такі зустрічі були організовані не представниками місцевої влади, а організаціями громадянського суспільства – адже саме вони є гласом народу. Саме такою ми вбачаємо нову форму проведення соціального діалогу», – зазначив польський комісар.

Незважаючи на те, що в Данії немає конфліктних ситуацій, Данський інститут з прав людини допомагає іншим країнам у вирішенні таких проблем. Віце-президент Інституту з прав людини Данії Єва Грамбуйе навела приклади роботи в Сербії – завдяки співпраці з громадянським суспільством у конфліктній ситуації вдалося створити простір для налагодження діалогу і сконцентруватися на пошуку дієвих рішень.