Аксана Філіпішина: «На жаль, Україна й досі не має системної моделі підтримки та професійної допомоги людям із синдромом Дауна»

22/03/2017 10:39

На цьому наголосила Представник Уповноваженого з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності під час зустрічі з батьками дітей із синдромом Дауна, що відбулася 21 березня, у Всесвітній день людей з синдромом Дауна, в Секретаріаті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Під час зустрічі, у якій також взяв участь керівник Секретаріату Уповноваженого Богдан Крикливенко, батьки порушували низку важливих питань, зокрема те, що вони не відчувають достатньої підтримки від держави, залишаються сам-на-сам із нерозв’язаними проблемами.

На переконання Аксани Філіпішиної, однією з головних причин, що призводить до порушення як міжнародного, так і національного законодавства, є відсутність координації спільних дій Міністерства соціальної політики України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства освіти і науки України та місцевих органів виконавчої влади.

«У світі вже давно існує добре відпрацьована методика супроводу таких дітей та їхніх сімей. За наявності психолого-педагогічної та медичної підтримки діти можуть стати повноцінними членами суспільства. Натомість Україна досі не має системної моделі підтримки і професійної допомоги людям із синдромом Дауна та їхнім родинам», – зазначила Представник Уповноваженого.

Вона акцентувала також увагу на тому, що з метою вирішення питань підтримки таких сімей Уповноважений з прав людини Валерія Лутковська звернулася до Голови та Першого заступника Голови Верховної Ради України, Голови Комітету Верховної Ради України у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції та людей з інвалідністю з пропозицією розглянути Закон України «Про соціальні послуги» (реєстраційний №4607 від 06.05.2016) як першочерговий. Прийняття цього закону в умовах децентралізації влади дасть змогу розширити повноваження місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо організації надання соціальних послуг населенню з урахуванням специфіки регіону та потреб членів громади.

Також Аксана Філіпішина запропонувала увійти представникам громадських організацій, які працюють в інтересах людей із синдромом Дауна, до складу експертних рад при Представникові Уповноваженого, а саме: з питань дотримання прав дитини і з питань недискримінації та гендерної рівності.

«Залучення громадянського суспільства до співпраці сприятиме не лише виявленню потреб людей з інвалідністю, а й дозволить вносити зміни до законодавства з метою створення необхідних умов для навчання, працевлаштування та проживання таких людей», – переконана Аксана Філіпішина.

Крім того, 21 березня працівники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини долучилися до міжнародної благодійної акції «Кольорова шкарпетка», спрямованої на підтримку людей із синдромом Дауна.