У Хмельницькій обласній психіатричній лікарні №1 порушуються права пацієнтів щодо яких застосовуються примусові заходи медичного характеру

22/02/2019 12:09

В рамках реалізації національного превентивного механізму моніторингова група здійснила візит до Хмельницької обласної  психіатричної лікарні №1. Зокрема, були проінспектовані відділення з  посиленим і загальним наглядом, де перебувають особи щодо яких застосовуються примусові заходи медичного характеру, а також дитяче і геронтологічне соматопсихіатричне відділення.

Під час моніторингу було встановлено, що права пацієнтів щодо яких застосовуються примусові заходи медичного характеру не забезпечені. Вони  через скап-зв’язок беруть участь у судових засіданнях під час розгляду справ про продовження або зміну їм примусових заходів медичного характеру. Всі вони мають право на адвоката відповідно до Закону України «Про безоплатну правову допомогу».

У засіданнях беруть участь і адвокати, які, здебільшого, призначені судом. Але вони з своїми клієнтами не спілкуються. У журналі відвідань не знайдено записів про їхні візити до відділень. А пацієнти навіть не знають, що у них є захисники.

Інтереси 13-ти з 19-ти пацієнтів відділення з посиленим наглядом представляв один адвокат центру безоплатної вторинної правової допомоги, про що свідчать копії рішень суду. Однак пацієнти з ним не спілкувалися до засідання, що є порушенням чинного законодавства. Крім того, у відділенні не забезпечується конфіденційність бесід адвоката з підзахисними.

Палати у відділення з посиленим наглядом в основному розраховані на 4 особи. Є кімната для реабілітації, де розміщено телевізор, комп’ютери, тумбочки (одна на двох). Після попереднього візиту (2016 року), туалетні кабінки облаштували дверцятами, у коридорах розмістили скриньки для власних речей. Тоді як в одному з відділень лікарні палати без дверей на 14 ліжок, немає тумбочок, пацієнти свої речі зберігають у наволочці.

Для облаштування відділення з посиленим наглядом відповідно до вимог Правил застосування примусових заходів медичного характеру, затверджених МОЗ України, відсутнє належне фінансування.

Водночас, були  виявлені порушення прав пацієнтів, не пов’язаних з рівнем фінансування. Зокрема, не забезпечено безперешкодний доступ до питної води, санвузла, передач і посилок, в одній з палат ліжка розташовані впритул.

Звіт за результатами візиту буде направлений Хмельницькій обласній державній адміністрації.