Валерія Лутковська: «Процедура отримання перепустки для перетину лінії зіткнення у межах Донецької та Луганської областей є недосконалою»

02/02/2015 11:36

Про це Уповноважений Верховної Ради України з прав людини заявила під час прес-конференції в інформаційному агентстві «Главком» за результатами робочої поїздки до Луганської області.

Валерія Лутковська акцентувала особливу увагу на тих загрозах життю і здоров’ю громадян України, які проживають на території проведення АТО, що з’являються через недосконалість процедури оформлення перепусток відповідно до Тимчасового порядку здійснення контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів і вантажів вздовж лінії зіткнення у межах Донецької та Луганської областей, в’їзд на неконтрольовану територію та виїзд з неї громадян України та іноземців (осіб без громадянства).

«Сьогодні, щоб особі, яка вирішила виїхати з території проведення АТО, необхідно пройти через блокпости бойовиків, прийти на перший блокпост українських військових, подати документи, повернутись назад, знову ж таки через усі блокпости так званих «ДНР» і «ЛНР», і чекати на оформлення перепустки протягом 10 днів, тим самим наражаючи себе на смертельну небезпеку».

Уповноважений з прав людини висловила припущення, що зважаючи на такі складнощі у питанні оформлення перепусток, громадяни намагатимуться залишити ці території в інший спосіб, уникаючи проходження складної процедури. Наприклад, самотужки перетнути зону проведення АТО «по полях», які наразі заміновані, що є ще більш небезпечним для їхнього здоров’я та життя.

«Не можна допустити, щоб через недосконалість Тимчасового порядку і ускладнену процедуру отримання перепусток громадяни позбавлялися можливості жити мирним життям на території України навіть у статусі тимчасово переміщеної особи», – переконана Валерія Лутковська.

У зв’язку з цим Уповноважений з прав людини 29 січня 2015 року направила подання керівництву СБУ щодо термінового вжиття заходів, спрямованих на вдосконалення порядку здійснення контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів вздовж лінії зіткнення у межах Донецької та Луганської областей та належного забезпечення цієї процедури.

Під час прес-конференції Валерія Лутковська ознайомила присутніх із результатами робочого візиту, проведеного з метою моніторингу стану дотримання прав людини на території Луганської області, що межує із зоною проведення АТО.

У прес-конференції також взяли участь Представник Уповноваженого з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності Аксана Філіпішина та Представник Уповноваженого з питань дотримання прав внутрішньо переміщених осіб Жанна Лук’яненко, які супроводжували Омбудсмана у поїздці на Луганщину.