РФ відповідальна за порушення прав людини на окупованих територіях – генсек Ради Європи

19/10/2018 21:15

Під час візиту до Страсбургу Уповноважений Людмила Денісова зустрілась з генеральним Секретарем Ради Європи Турбйорном Ягландом.

Генсек Ради Європи наголосив на важливості ролі Омбудсмана у захисті прав і свобод людини. Також він зазначив, що наразі для України є ключовими проблеми, які стосуються умов утримання ув’язнених, соціального забезпечення, ситуації в Криму та недостатньої уваги до внутрішньо переміщених осіб. Людмила Денісова зазначила, що ці проблеми є для неї пріоритетними.

Уповноважений Людмила Денісова розповіла про кроки, які були здійснені під час реалізації національного превентивного механізму. Було домовлено про те, що Рада Європи допоможе у цьому. Так, Офіс Уповноваженого вже готує спеціальну щорічну доповідь про реалізацію НПМ, яка буде надіслана до Ради Європи для аналізу. Уповноважений зазначила, що контролює виконання факультативного протоколу проти катування та докладає усіх зусиль для відповідності українських норм європейському законодавству. Заплановано ще більше моніторингових візитів до місць виконання порань, зокрема, інспекцій до психіатричних закладів.

Омбудсман України проінформувала генсека РЄ і про роботу Офісу щодо забезпечення прав внутрішньо переміщених осіб. Зокрема, про проблему виплати їм пенсій та ті кроки, які вже були зроблені, щоб люди отримали свої кошти. У цьому Людмилі Денісовій допомагає минулий досвід на посаді міністра соціальної політики. Омбудсман підкреслила, що не розподіляє українців, які живуть на підконтрольній і не підконтрольній Україні території, тому домовилась з Мінсоцполітики не прив'язувати людей до статусу ВПО.

Також Людмила Денісова розповіла про імплементацію рішень ЄСПЛ в Україні. Для цього створена міжвідомча група, в яку входить і представник Уповноваженого. Людмила Денісова додала, що для виконання рішень недостатньо коштів, але порівняно з 2018 роком бюджет збільшено.

Окрему увагу співрозмовники зосередили на темі ув’язнених на непідконтрольних Україні територіях.

«Офіс має більше 900 звернень з проханнями відбувати покарання на території України. Ці звернення отримує як наш центральний Офіс у Києві, так і мій Представник в Луганській і Донецькій областях. За 4 роки нам вдалося повернути лише 300 людей з Донецької області, з Луганської – жодного», - зазначила Людмила Денісова.

Темі політв’язнів Людмила Денісова та Турбйорн Ягланд присвятили основну частину розмови.

Уповноважений проінформувала, що домовленості між РФ та Україною про синхронне взаємне відвідування не реалізовані, бо Російська Федерація досі не надала можливості провести зустрічі. Людмила Денісова підкреслила, що між нею та Омбудсманом РФ Тетяною Москальковою немає ніякого конфлікту. Проблема полягає в тому, що мандат російського Омбудсмана не дозволяє їй ухвалювати будь-які рішення, тому діалог ні до чого не призводить. Щоб вирішити цю ситуацію Людмила Денісова запропонувала російській стороні визначити іншу компетентну людину та місце для зустрічі, але поки відповіді від РФ немає. Уповноважений просила Турбйорна Ягланда сприяти в цьому питанні, бо Рада Європи важливий і впливовий орган в сфері захисту прав людини.

У розмові сторони відмітили, що відсутній прогрес і в питанні звільнення політв’язнів. Людмила Денісова подякувала Турбйорну Ягланду за його звернення до Президента РФ щодо звільнення Олега Сенцова з гуманітарних підстав. Генсек РЄ зазначив, що робитиме все від нього залежне, щоб звільнити в’язнів.

Уповноважений також подякувала генсеку Ради Європи за підтримку та реакцію на події, які відбуваються в Україні, зокрема, щодо трагедії в Керчі. За словами Ягланда, ситуація в Керчі йому нагадала події, що сталися у його рідній Норвегії в 2011 році, коли у результаті нападу на молодіжний табір однієї з норвезьких партій загинули 77 осіб.

Генсек РЄ наголосив на тому, що саме РФ несе відповідальність за всі порушення прав людини на територіях, які вона окупувала. У цьому контексті він згадав контрольоване Росією Придністров’я, звідки також фіксується багато скарг. У той же час Рада Європи визнає, що ситуація в анексованому Криму повністю контролюється Росією.

Сторони домовились про подальшу співпрацю у сфері захисту прав людини. Людмила Денісова ще раз подякувала Турбйорну Ягланду за підтримку та вказала на важливість для України досвіду 47 держав-членів Ради Європи.