Жанна Лук’яненко: «Створення єдиного державного органу – один із пріоритетів у розв’язанні проблем внутрішньо переміщених осіб»

22/10/2015 15:15

На цьому наголосила  Представник Уповноваженого з питань дотримання прав внутрішньо переміщених осіб (ВПО) під час подіумної  дискусії  «Захист прав внутрішньо переміщених осіб: проблеми і досягнення», що відбулася в рамках міжнародної конференції  «Роль національних інституцій з прав людини у конфліктних та постконфліктних ситуаціях».

За її словами, через 1,5 року після початку виникнення в Україні конфлікту вже можна стверджувати, що держава виявилася не готовою до  такої масштабної  внутрішньої міграції людей, і врятувати цю  ситуацію допомогла  висока свідомість і енергія громадянського суспільства, потужний волонтерський рух, який взяв на себе значною мірою функції держави. На переконання  Представника Уповноваженого, наразі держава, уряд повинні  зосередити  свою увагу на довготривалих  перспективах облаштування та створення комфортних умов для ВПО,  об’єднати  розпорошені зусилля різних міністерств і відомств в одній структурі, яка могла б акумулювати усю роботу щодо надання допомоги  і підтримки переселенцям.

Характеризуючи участь Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у розв’язанні численних проблем переселенців, Жанна Лук’яненко акцентувала увагу учасників міжнародної конференції на двох основних  функціях Офісу Омбудсмана:  постійному моніторингу дотримання прав ВПО, а також активній участі  фахівців офісу  у законотворчому та  нормотворчому процесах.

Була запроваджена також посада Представника Уповноваженого з питань дотримання прав внутрішньо переміщених осіб для розв’язання різних проблем, з якими стикаються ВПО, був створений Ресурсний центр для допомоги вимушеним переселенцям, який об’єднує низку НУО. Ресурсний центр надає ВПО відповідні юридичні консультації, а також здійснює моніторингові візити до місць, де проживають вимушені переселенці.

   Жанна Лук’яненко повідомила також, що вона як Представник Уповноваженого брала участь у процесі внесення змін до процедури перетину лінії конфлікту та адміністративного кордону з тимчасово окупованою Автономною Республікою Крим.

Своїм власним досвідом – як позитивним, так і негативним – у розв’язанні проблем ВПО  поділилися з учасниками  міжнародної конференції представники національних інституцій з прав людини  Грузії, Колумбії та Хорватії.