Міжнародний експерт провів оцінку спроможності Уповноваженого у сфері запобігання та протидії дискримінації

21/08/2015 16:08

18-19 серпня Секретаріат Уповноваженого з прав людини відвідав відомий міжнародний експерт з питань недискримінації та діяльності інституцій з питань рівності Ніл Кроулі, засновник і колишній голова Ірландської комісії рівності. Метою його візиту, організованого Радою Європи на прохання українського Омбудсмана Валерії Лутковської, стало проведення оцінки спроможності Уповноваженого з прав людини щодо реалізації повноважень у сфері запобігання та протидії дискримінації.

Під час візиту експерт отримав можливість поспілкуватися не тільки з працівниками Секретаріату Уповноваженого, відповідальними за напрям роботи із запобігання та протидії дискримінації, але й почути зовнішню оцінку діяльності Уповноваженого з цих питань. Зокрема, для нього була організована зустріч із представниками низки неурядових організацій, з якими він зміг поспілкуватися віч-на-віч.

«Ми свідомо пішли на такий крок, адже нас цікавить максимально об’єктивна оцінка нашої спроможності у сфері недискримінації. – зазначив Сергій Пономарьов, заступник начальника Управління з питань дотримання прав дитини, недискримінації та ґендерної рівності. – Тому ми запросили лідерів організацій, які тривалий час професійно працюють з темою дискримінації, познайомили їх з паном Кроулі та залишили їх наодинці, аби жодним чином не впливати на зміст або напрям розмови».

За словами експерта, він залишився позитивно враженим тими досягненнями, які були зроблені Уповноваженим з прав людини та працівниками Секретаріату, зокрема з огляду на те, що чітко визначені повноваження у сфері запобігання та протидії дискримінації є відносно нещодавнім надбанням інституції, а її ресурси для організації роботи по цьому напряму – вкрай обмеженими.

«Із власного досвіду скажу, що хоча вашу інституцію можна вважати такою, що ще перебуває на початку становлення як повноцінного державного органу з питань рівності та недискримінації, багато практик і підходів, які вами реалізуються, можна вважати зразковими навіть для Європи. Передусім, я маю на увазі те, як ви будуєте свою роботу щодо моніторингу випадків дискримінації, розгляду скарг і здійснення ініціативних проваджень, проведення правового аналізу та напрацювання роз’яснювальної бази», – відзначив Ніл Кроулі.

Водночас експерт зауважив, що, як і для багатьох інших подібних інституцій, є широке поле для вдосконалення та зростання. На його думку, більше уваги вже на початковому етапі варто приділити комунікації, інформаційно-просвітницькій роботі та промоції не тільки принципу недискримінації, але й більш широко – принципу змістовної рівності.

Повний звіт за результатами проведеної оцінки буде підготовлено згодом.