Київська влада позбавлена можливості контролювати додержання законодавства про працю

21/03/2019 11:29

Співробітниками Департаменту моніторингу соціальних прав Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини здійснено моніторинговий візит до Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Під час візиту перевірено виконання Департаментом повноважень у сфері праці, зокрема щодо своєчасності виплати працівникам підприємств, установ, організацій, що розташовані на території міста Києва, заробітної плати, стану погашення заборгованості із заробітної плати перед працівниками найбільших підприємств-боржників, легалізації зайнятості та заробітної плати, а також у сфері зайнятості населення, у тому числі осіб з інвалідністю.

Встановлено, що Департамент не має можливості здійснювати повноваження щодо контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення (шляхом введення посади інспектора праці), якими з 1 січня 2017 року наділені виконавчі органи міських рад міст обласного значення відповідно до частини третьої статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Це зумовлено тим, що спеціальний статус міста Києва як столиці України, особливості здійснення виконавчої влади та місцевого самоврядування у місті визначені Законом України «Про столицю України –  місто-герой Київ», яким не передбачено здійснення виконавчим органом Київської міськради контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення.

З метою надання виконавчому органу Київської міськради відповідних повноважень ним було подано на розгляд Уряду проект Закону України «Про внесення змін до статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в України». Зазначений законопроект з січня 2018 року перебуває на розгляді Мінсоцполітики України, однак до цього часу Міністерство зволікає з врегулюванням цього питання.

З метою забезпечення прав громадян на своєчасне отримання винагороди за працю в Департаменті щомісяця проводяться засідання Тимчасової комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати, розроблено План заходів щодо сприяння погашенню заборгованості із виплати заробітної плати, зі сплати платежів до Пенсійного фонду України та зі сплати єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на підприємствах міста Києва на 2019 рік, регулярно складаються узагальнені графіки погашення заборгованості та ведеться контроль за станом їх виконання. 

За інформацією Департаменту, наразі в місті Києві відсутня заборгованість із заробітної плати в установах та організаціях, що фінансуються за рахунок коштів міського бюджету і на комунальних підприємствах. Втім, наявна заборгованість на підприємствах державної та приватної форм власності.

З метою забезпечення постійного контролю за дотриманням юридичними особами законодавства про працю в частині легалізації зайнятості Департаментом створено Міжвідомчу робочу групу з питань легалізації зайнятості та заробітної плати, забезпечення дотримання державних гарантій з оплати праці у місті Києві, засідання якої проводяться кожні два місяці, затверджено План спільних заходів щодо сприяння легалізації виплати заробітної плати і трудових відносин із найманими працівниками на поточний рік.

Для забезпечення продуктивної зайнятості та соціального захисту безробітного населення в м. Києві Київською міською радою затверджено Програму зайнятості населення м. Києва на 2018-2020 роки.