Михайло Чаплига: «В Україні на рівні законодавства питання верифікації не врегульовано»

02/12/2016 13:54

На цьому наголосив  Представник Уповноваженого з питань зв’язків із громадськістю під час прес-конференції «Скільки «коштує» бюджету-2017 переселенець, і навіщо «зливають» його персональні дані?», що відбулася сьогодні в інформаційному агентстві «Главком».

Як повідомлялося, Міністерством фінансів України в рамках процедури «верифікації і моніторингу» всупереч вимогам Закону України «Про захист персональних даних» було здійснено  передачу персональних даних внутрішньо переміщених осіб юридичній особі приватного права – ТОВ «Дельта М Юкрейн». Цю ситуацію Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська у своєму відкритому зверненні назвала «кричущим випадком порушення права значної кількості осіб на недоторканність приватного життя».

«Верифікація дійсно є вимогою МВФ до Уряду як запорука отримання наступних траншів. Ми: Уповноважений з прав людини, профільний комітет Верховної Ради України, громадські організації  не проти верифікації, адже дійсно існує необхідність чіткого розуміння, що виплати надходять саме тим особам, які їх потребують, що тут немає маніпуляцій або якихось незаконних дій щодо бюджетних коштів. Але ж експерти МВФ у своїх вимогах щодо верифікації жодним чином не вимагали, що її необхідно проводити в порушення прав і свобод громадян», – зазначив Представник Уповноваженого.

Крім того, за словами Михайла Чаплиги, Україна має міжнародні зобов’язання, зокрема щодо лібералізації візового режиму, і однією з ключових умов успішної взаємодії з ЄС і лібералізації візового режиму  є  захист права на приватність.

«Ця умова була виконана шляхом внесення змін до законодавства, тобто через прийняття Закону України «Про захист персональних даних»  і покладення функцій контролю за його виконанням на незалежний орган, тобто на Уповноваженого ВРУ з прав людини. Ми відзвітували про виконання цієї умови,  і Європейська  комісія підтвердила, що ця умова виконана практично на 100%. Однак події останніх кількох тижнів фактично перекреслюють усе те, що було зроблено, оскільки такий факт порушення права ВПО на приватність неможливо приховати. До того ж,прес-служба Мінфіну підтвердила, що дійсно має місце передача бази персональних даних від державного органу, який є володільцем і розпорядником інформації, до приватної  компанії, яка здійснюватиме верифікацію», – зазначив Михайло Чаплига, додавши, що на рівні законодавства питання верифікації не врегульовано, тому у відкритому зверненні Уповноваженого термін «верифікація» вжито в лапках, адже йде підміна понять.

«В широкому розумінні йдеться не тільки про порушення права на приватінсть, а й взагалі – права на життя. Адже інформація, що зараз стала доступна особам з приватної компанії, яка в тому числі працює і на території РФ, може використовуватись у незаконних цілях, що створюватиме загрозу життю, а також майну внутрішньо переміщених осіб, оскільки в них на непідконтрольній території залишилося  майно, а можливо й родичі», – застеріг Михайло Чаплига.

У свою чергу, голова Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Григорій Немиря повідомив, що комітетом підготовлено листа до Прем’єр-міністра України. У ньому йдеться про те, що комітетом неодноразово публічно висловлювалась правова позиція щодо процесу верифікації достовірності інформації про ВПО для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, пенсій тощо.

«Ми у своєму листі просимо Прем’єр-міністра дати доручення відповідним центральним органам виконавчої влади щодо недопущення порушення права на недоторканність приватного життя, зокрема припинення незаконної обробки ТОВ «Делька М Юркейн» персональних даних внутрішньо переміщених осіб та в термін до 10 грудня поінформувати комітет щодо вжитих заходів», – повідомив Григорій Немиря.