Соціальне забезпечення полонених та їх сімей має бути закріплено на законодавчому рівні

02/10/2018 17:36

Сьогодні, 2 жовтня, Представник Уповноваженого у справах захисту прав військовослужбовців Олег Трохименко взяв участь у засіданні круглого столу «Життя після полону: що робить держава та неурядові організації». Захід було організовано ГО «Східноукраїнський центр громадських ініціатив» і БФ «Восток-SOS».

Учасники обговорили питання розслідування правоохоронними органами злочинів, вчинених на окупованих територіях; надання допомоги полоненим, яких звільнено з незаконних місць несвободи; правовий статус таких осіб та можливість їх адаптації до цивільного життя.

З початком збройного конфлікту на Донбасі масовим стало захоплення та утримання заручників представниками незаконних збройних формувань у східній Україні. За даними СБУ, з початку конфлікту з полону звільнили 3 тисячі 215 осіб. Ще 113, з яких 69 цивільні ще досі залишаються в полоні. 

У своєму виступі Представник Уповноваженого зазначив, що на відміну від цивільних осіб, для військовослужбовців створено відповідні правові інститути захисту.

«Людина, яка перебуває в полоні або в заручниках є у списках частини. Родина її отримує грошове забезпечення, у випадках зміни термінів або інших умов воно перераховується або дораховується», - зазначив Олег Трохименко.

Офісом Омбудсмана здійснюється парламентський контроль за дотриманням прав і свобод людини. У травні поточного року у Верховній Раді України зареєстровано законопроект №8337 «Про внесення змін до Закону України «Про боротьбу з тероризмом» (щодо основ соціального захисту заручників)». Цим проектом передбачається визначення статусу заручників і надання їм документальних матеріалів – відповідного посвідчення, яке слугуватиме гарантією соціального захисту. Передбачено і державну правову допомогу.

Окрім цього, зазначеним законопроектом передбачається забезпечення медичним обслуговуванням та проведення психологічної реабілітації, а також унормування права кожного звільненого заручника на одноразову державну грошову допомогу.

«Реабілітацію та медичну допомогу необхідно надавати не лише військовослужбовцям, які були звільнені з полону, а і членам їх родин», - наголосив Представник Уповноваженого.

Питання визволення наших бранців перебуває на постійному контролі Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Людмили Денісової. Зокрема, у рамках роботи Мінської контактної групи визначено представника Уповноваженого, який серед іншого, займається питаннями обміну незаконно утримуваних осіб на непідконтрольній українській владі території Донбасу.