Низку порушень прав та свобод людини виявлено у Старокостянтинівському РВ УМВС України в Хмельницькій області

17/06/2014 13:02

Під час здійснення моніторингового візиту працівниками Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно з громадськими моніторами від громадської організації «Перспектива» у райвідділі та ізоляторі тимчасового тримання виявлено низку порушень, на більшість із яких неодноразово вказувалось Міністерству внутрішніх справ у рекомендаціях Уповноваженого з прав людини.

У Старокостянтинівському райвідділі не повною мірою виконуються заходи, спрямовані на попередження неналежного поводження з затриманими. Зокрема, у підрозділі немає кімнати для проведення слідчих дій та інших заходів, відсутня система відеоспостереження в коридорах адміністративної будівлі, наявність якої передбачена відомчими нормативними актами. Крім цього, поряд із вхідними дверима до кабінетів оперативних працівників вивішено таблички такого змісту: «УВАГА! Вхід в приміщення кабінету з мобільними засобами зв’язку СУВОРО ЗАБОРОНЕНО».

Встановлено незнання працівниками міліції райвідділу вимог Порядку інформування центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги про випадки затримання осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1363.

Зокрема, з’ясовано, що до центру з надання безоплатної правової допомоги повідомляється не лише про випадки затримання осіб, а й про осіб, яких доставлено до ІТТ для відбування адміністративного стягнення у вигляді адміністративного арешту, постановлено вирок суду про позбавлення волі за вчинення злочину тощо. Відповідно, у 2014 році з 55 випадків повідомлення центру з надання правової допомоги адвокат прибув до райвідділу лише один раз до особи, затриманої у порядку ст. 208 Кримінального процесуального кодексу України.

У кімнаті слідчих дій №2 в ІТТ влаштовано не передбачену жодним нормативним документом металеву клітку, до якої поміщаються затримані та взяті під варту особи під час проведення слідчих дій, що принижує їхню людську гідність.

Порядком приймання і вручення передач, розміщеним на інформаційному стенді райвідділу, визначено, що передачі для утримуваних в ІТТ осіб приймаються лише двічі на місяць. Окрім цього, цим порядком визначено, що приймання передач та надання побачень не здійснюється у вихідні та святкові дні, що суперечить вимогам нормативних актів МВС.

В ізоляторі тимчасового тримання в карцері і камері для осіб з неадекватною поведінкою відстань між стінами становить 1,4 метри, що суперечить національним та міжнародним стандартам, оскільки відповідно до п.43 Другої Загальної доповіді [СРТ/І№f(92)3] у поліцейських камерах відстань між стінами має бути не менше двох метрів, а між підлогою і стелею – не менше 2,5 м.

В окремих камерних приміщеннях ІТТ влаштування санвузлів не забезпечує зручність у їх користуванні. Камери не вмебльовані тумбочками для зберігання продуктів харчування та предметів особистої гігієни утримуваних.

В установі відсутня кімната для побачень.

Під час візиту монітори опитали 12 осіб, які тримались в ізоляторі тимчасового тримання. Скарг на умови тримання та поводження від утримуваних не надійшло.

Утримуваним в ІТТ роз’яснено порядок надсилання скарг, заяв і листів Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини, до Європейського суду з прав людини, а також інших відповідних органів міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна, до уповноважених осіб таких міжнародних організацій та прокуророві.

Монітори виявили недостатній рівень знань особовим складом райвідділу вимог спільних наказів Міністерства охорони здоров’я України та Міністерства внутрішніх справ України щодо порядку надання відповідної допомоги ВІЛ-інфікованим людям, які приймають антиретровірусну терапію, та наркозалежним, які є учасниками програми замісної підтримувальної терапії.

У райвідділі відсутня документація патрульної служби, передбачена нормативно-правовими актами, в частині обліку осіб, які затримуються та доставляються до органу внутрішніх справ.

Разом з цим монітори відзначили задовільні санітарний стан та матеріально-побутові умови тримання в ІТТ і кімнатах для затриманих та доставлених чергової частини, а також їх належне забезпечення кварцовими лампами, універсальними медичними аптечками, протипедикульозними укладками та аптечками для надання медичної допомоги з метою профілактики зараження ВІЛ/СНІДом та їх повну укомплектованість.

За результатами візитів готуються звіти із зазначенням недоліків та рекомендацій щодо їх усунення, які будуть направлені до Міністерства внутрішніх справ та Генеральної прокуратури для належного реагування.

У моніторинговому візиті разом із працівником відділу забезпечення діяльності регіональних представництв Секретаріату Уповноваженого взяв участь громадський монітор від ГО «Перспектива» Олексій Котвицький.