Валерія Лутковська: «Результати проведеного нами моніторингу засвідчили, зокрема, численні порушення прав осіб, які відбувають покарання у вигляді арешту»

20/05/2015 14:59

Це відзначила Уповноважений Верховної Ради України з прав людини під час засідання підкомітету з питань діяльності Державної пенітенціарної служби Комітету Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності.

 Взявши участь в обговоренні проблем законодавчого забезпечення дотримання прав людини в пенітенціарній системі України,  Валерія Лутковська  акцентувала увагу на тому, що  люди, які відбувають покарання у вигляді арешту, скоїли незначні злочини. Водночас, умови відбування  ними покарання  майже такі ж,  як і умови відбування покарання особами, засудженими до довічного позбавлення волі.

«Ще минулого року з моєї ініціативи були внесені зміни до законодавства щодо гуманізації  умов відбування покарання у вигляді  арешту, але досі  умови відбування цього виду покарання не відповідають тяжкості скоєного злочину»,- сказала Валерія Лутковська.

  Вона зазначила також, що Державна пенітенціарна служба України  створила дільниці слідчих ізоляторів при установах виконання покарань або взагалі окремі слідчі ізолятори перепрофілювала у так звані установи виконання покарань з функціями СІЗО, що не відповідає вимогам чинного законодавства, адже такі види закладів не передбачені Законом України «Про попереднє ув’язнення».

Окремої уваги, на думку Уповноваженого, заслуговують проблеми порушення права  засуджених осіб на листування, переведення  засуджених осіб до установ, які розташовані в регіонах, де проживають їхні близькі родичі. Значна частина засуджених осіб відбуває покарання у віддалених регіонах, що позбавляє можливості рідних і близьких відвідувати їх і таким чином розриваються родинні, соціальні зв’язки.

Валерія Лутковська також наголосила на порушенні прав засуджених осіб щодо відшкодування з їхнього заробітку витрат на харчування. Наразі позиція Міністерства юстиції не відповідає чинному законодавству, адже воно не передбачає цього відшкодування. Таку позицію Уповноваженого поділяє і Генеральна прокуратура, яка вже звернулася з відповідним листом до Міністерства юстиції для вжиття відповідних заходів.

«Дуже важливою є проблема тримання у слідчих ізоляторах осіб, хворих на активні форми туберкульозу. Чинне законодавство передбачає, що ці особи повинні триматися виключно у спеціальних  протитуберкульозних закладах, а не в окремих камерах слідчих ізоляторів, що є грубим порушенням прав людини. Крім того, лікарі державної пенітенціарної служби мають  бути цивільними особами і належати до Міністерства охорони здоров’я, а не підпорядковуватися ДПСУ. Це дасть змогу медичним працівникам більш об’єктивно виконувати свої функціональні обов’язки», - переконана Валерія Лутковська.

На завершення свого виступу Уповноважений подала  до комітету свої пропозиції щодо внесення змін до чинного законодавства, зокрема до закону «Про попереднє ув’язнення», які знайшли своє відображення у Щорічній доповіді за 2014 рік, та висловила готовність конструктивно співпрацювати з комітетом та громадськістю щодо удосконалення чинного законодавства у сфері захисту прав людини.