Результати моніторингового візиту до Брацлавського навчально-виховного комплексу на Вінниччині

20/03/2019 12:15

Співробітниками Відділу моніторингу прав дитини та сім’ї Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини було здійснено моніторинговий візит до Брацлавського навчально-виховного комплексу: дошкільний навчальний заклад, загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів – гімназія Вінницької обласної ради.

Метою візиту було встановлення дотримання прав дітей, які мають статус дітей сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, зокрема, на освіту, охорону здоров’я, права на виховання в родині тощо.

Також перевірялася увага роботі спеціалістів школи-інтернату з ідентифікації дітей як жертв торгівлі людьми та перебування таких дітей у закладі.

За результатами перевірки встановлено, що навчально-виховний процес у школі-інтернаті організовано на достатньому рівні. Заклад на 100% забезпечений педагогічним персоналом. У закладі працюють: психолог, соціальний педагог, логопед-дефектолог. Адміністрацією закладу на належному рівні створено умови для всебічного розвитку дітей, їхнього дозвілля та підготовки до самостійного життя. Зокрема, функціонують різноманітні гуртки та спортивні секції. Так, на базі закладу створено міні кухню, де діти навчаються самостійно приготувати страви.

Під час перевірки з’ясовано, що школа-інтернат має розроблені плани семінарів щодо протидії торгівлі людьми, інформаційні стенди та роздатковий матеріал. Під час спілкування з дітьми було відзначено, що учні обізнані у питаннях використання дитячої праці та запобігання торгівлі людьми.

Встановлено, що в школі-інтернаті більше року перебувають 9 дітей, які були переведені з іншого дитячого закладу через пожежу. Щодо 3-х з них адміністрація закладу ініціювала звернення до суду з позовними заявами щодо позбавлення батьків дітей батьківських прав. Водночас питання подальшого влаштування інших 6 дітей наразі залишається не вирішеним. Така ситуація свідчить про бездіяльність служб у справах дітей, якими не вживаються заходи щодо повернення дітей у родини або надання їм відповідного статусу.

Серед виявлених недоліків у роботі навчального закладу є неналежне оформлення та ведення журналу відвідування рідними вихованців закладу. Також потребує покращення роботу з батьками дітей, які перебувають в складних життєвих обставинах щодо відповідального батьківства.

Окрім того, більше року заклад не звертався до державної виконавчої служби щодо отримання інформації про результати виконавчого провадження за стягненням аліментів, що порушує право на належне утримання з боку батьків дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які виховуються в школі-інтернаті.

За підсумками моніторингового візиту буде підготовлений звіт та направлені відповідні акти реагування.