Валерія Лутковська розповіла міжнародним колегам про проблеми захисту прав внутрішньо переміщених осіб в Україні

20/02/2018 14:38

На запрошення Спеціального доповідача ООН з питань захисту прав внутрішньо переміщених осіб Сесілії Хіменес-Дамарі Уповноважений з прав людини Валерія Лутковська взяла участь у семінарі щодо ролі національних інституцій з прав людини (НІПЛ) у заохоченні та захисті прав внутрішньо переміщених осіб.

Вказаний семінар проводиться напередодні Щорічної зустрічі Глобальної мережі національних інституцій з прав людини (GANHRI), що відбудеться 21-23 лютого 2018 року у Женеві.

Проведення заходу має на меті проаналізувати наявний досвід НІПЛ у заохоченні та захисті прав внутрішньо переміщених осіб, а також вивчити механізми залучення НІПЛ до такої роботи на місцевому, національному та регіональному рівнях. Окремо буде обговорюватися позитивна практика впровадження Керівних принципів щодо внутрішнього переміщення, які є ключовим документом щодо захисту та допомоги внутрішньо переміщеним особам в усьому світі.

«На сьогоднішній день у світі налічується понад 40,3 мільйонів людей, які були вимушені залишити свої домівки через конфлікти, насильство та порушення прав людини. Як бачимо, порушення прав людини часто провокують переміщення осіб. Внутрішнє переміщення є масштабним явищем, а з огляду на кількість затяжних конфліктів і постійних несприятливих наслідків зміни клімату, кількість переміщень не має тенденції до зменшення. У цьому зв’язку непересічну роль у захисті прав внутрішньо переміщених осіб відіграють незалежні національні інституції з прав людини. Вони відіграють важливу роль у підвищенні обізнаності про внутрішнє переміщення, проведенні моніторингу ситуації щодо переміщення, розслідуванні окремих скарг, а також консультуванні уряду щодо розробки національної політики щодо вирішення проблеми внутрішнього переміщення», – переконана Спеціальний доповідач ООН з питань захисту прав внутрішньо переміщених осіб Сесілія Хіменес-Дамарі.

Під час семінару Уповноважений з прав людини Валерія Лутковська повідомила присутнім про досвід України у питаннях захисту прав внутрішньо перемішених осіб. Зокрема, висвітлювалися питання їхнього соціального захисту, дотримання права на освіту, дотримання прав дітей, які постраждали внаслідок конфлікту, дискримінаційні прояви щодо цих осіб та інше. Крім того, Валерія Лутковська ознайомила міжнародних колег із досвідом взаємодії Офісу Омбудсмана України з Урядом у питанні поновлення порушених прав внутрішньо переміщених осіб, а також розповіла про співпрацю з міжнародними й правозахисними організаціями під час проведення моніторингу дотримання прав внутрішньо переміщених осіб.

«На жаль, в Україні досі відсутня державна стратегія щодо майбутнього внутрішньо переміщених осіб, тому нашим першочерговим завданням ми вбачаємо розробку й впровадження Національної стратегії захисту прав внутрішньо переміщених осіб. Крім того, існує нагальна необхідність у створенні механізмів реалізації політичних прав ВПО, зокрема, забезпечення права брати участь у місцевих виборах», – зазначила Валерія Лутковська.