Аксана Філіпішина: «Ми повинні усвідомлювати, що коли людина не документована, вона позбавлена своїх елементарних прав»

20/12/2017 17:17

Це зазначила Представник Уповноваженого з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності під час круглого столу «Подолання перешкод в отриманні доступу до ідентифікаційних документів та свідоцтв про реєстрацію актів цивільного стану для осіб без громадянства в Україні».

«Не зважаючи на низку активностей у напрямі подолання перешкод в отриманні доступу до ідентифікаційних документів та свідоцтв про реєстрацію актів цивільного стану з боку Міністерства юстиції України, існує проблема низького рівня комунікації між соціальними службами, органами управління освіти та охорони здоров’я, службами у справах дітей тощо щодо вирішення питань, пов’язаних із ідентифікацією вразливих груп, а також проблема неоднозначного застосування законодавства на місцях», − зауважила Аксана Філіпішина.

Вона наголосила також на важливості налагодження комунікації між закладами освіти та службами у справах дітей щодо виявлення недокументованих дітей з метою подальшого забезпечення їхнього права на ім’я та громадянство.

Учасники круглого столу обговорили поточний стан та перспективи вирішення проблемних питань, пов’язаних із доступом до ідентифікаційних документів та свідоцтв про реєстрацію актів цивільного стану вразливих груп суспільства, зокрема представників ромської національної меншини.

Зокрема, окреслено шляхи вирішення питання реєстрації народження осіб без громадянства та дітей, чиї батьки не документовані паспортними документами, вдосконалення нормативно-правового регулювання та правозастосовної практики у цій сфері, а також доступу до медичних, освітніх та інших соціальних послуг дітей, батьки яких не документовані паспортними документами.

За результатами обговорення учасники заходу дійшли згоди про необхідність проведення спільної інформаційної кампанії щодо підвищення правової обізнаності представників органів державної влади та місцевого самоврядування у питаннях забезпечення доступу доідентифікаційних документів та свідоцтв про реєстрацію актів цивільного стану вразливих груп суспільства.

Водночас, за підсумками круглого столу Офісом Уповноваженого з прав людини будуть підготовлені та направлені листи до центральних органів виконавчої влади з напрацьованими рекомендаціями, які покликані якісно змінити ситуацію у сфері документування вразливих груп суспільства.

Участь у роботі круглого столу, що проводився з ініціативи Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Представництва УВКБ ООН в Україні та БФ «Право на захист», взяли працівники центральних органів виконавчої влади та представники інститутів громадянського суспільства.