2 серпня - Міжнародний день голокосту ромів

02/08/2020 09:28

Міжнародний день голокосту ромів, започаткований Прокламацією Міжнародної ради пам’яті геноциду ромів та ухвалений 23 листопада 1996 року активістами ромських організацій 10 країн Європи та Сполучених Штатів Америки на конференції «Геноцид. Пам’ять. Надія».

У ніч з 2 на 3 серпня 1944 року у нацистському таборі смерті Аушвіц-Біркенау в газових камерах було знищено понад 3000 ромів.

Багато десятиліть минуло, віддаляючи нас від тих жахливих подій, і на сьогодні питання боротьби з будь-якими проявами ксенофобії і нетерпимості за етнічною ознакою є одним із пріоритетних завдань на шляху європейської інтеграції нашої країни.

Цей день дає особливий привід для привернення уваги законодавців, представників органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та громадянського суспільства до проблемних питань ромського населення у сфері доступу до освітніх, медичних, соціальних послуг, документування, працевлаштування тощо.

В Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 р. питання інтеграції в суспільне життя ромської національної меншини визначено державою як пріоритетне.

Проте, з огляду на недоліки Плану заходів, затвердженого на реалізацію Стратегії, становище ромського населення суттєво не покращилось.

Вкрай важливо під час розроблення нової Стратегії врахувати, що забезпечення ефективної її  реалізації стане можливим лише за умови всеохоплюючих знань про конкретні потреби ромського населення шляхом збору статистичних даних і залучення представників ромської спільноти до напрацювань, реалізації та моніторингу стану її виконання.

На переконання Уповноваженого, надзвичайно важливим є згуртування представників органів державної влади, громадянського суспільства, міжнародних експертів навколо проблематики забезпечення та дотримання прав ромської національної меншини, адже відповідно до міжнародних конвенцій та угод у сфері прав людини вирішення проблемних питань ромської національної меншини є одним із основних зобов’язань України