Необхідно здійснити належний аналіз урядового Плану заходів на регіональному рівні для відповідності потребам ромскої спільноти

19/07/2018 11:23

На цьому акцентувала увагу Представник Уповноваженого з дотримання рівних прав і свобод Лідія Козуб під час проведення «Дискусійної платформи ромських НУО, органів місцевого самоврядування, державної влади, представників громадського сектору і ЗМІ», ініційованої правозахисною ГО «Романо дром».

Учасники дискусії, що відбулася на базі Чернігівської обласної ради, обговорили питання запобігання злочинам на грунті ненависті і протидії розпалюванню міжетнічних конфліктів.

На думку учасників, з метою уникнення таких злочинів, необхідне проведення роз'яснювальної роботи серед представників ЗМІ, оскільки саме в ЗМІ відстежується мова ворожнечі, яка може стати причиною не лише конфліктів, а й кримінальних злочинів на грунті ненависті. Отже, на сьогодні необхідна «толерантна» журналістика, чому потрібно навчати представників ЗМІ.

З іншого боку, випадки, коли представники поліції не реагують на виклики про порушення правопорядку, якщо вони здійснюються групою представників ромської меншини, або не проводять  належного розслідування протиправних дій до  ромів,  може також стати причиною невдоволення і виглядає як пособництво  дискримінації.

Під час проведення дискусії зазначалося, що основними проблемами ромів - мешканців  Чернігівської області є працевлаштування (зокрема жінок, які не мають повної середньої освіти) і відсутність реєстрації в придбаних будинках.

Учасники акцентували увагу на  необхідності проведення інформаційно- просвітницьких заходів про ромську спільноту, підвищення рівня правової обізнаності представників ромської меншини.

В цілому пропозиції, які висловлювалися учасниками щодо запобігання міжетнічним конфліктам і злочинам на грунті ненависті, здебільшого вже знайшли свої відображення в Плані заходів щодо реалізації Стратегії захисту і інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11.09.2013р.

«На центральному рівні удосконалювати діючі нормативні документи можна, а деколи і необхідно, але якщо не буде розуміння на місцевому рівні  необхідності їх виконання, то ситуація навряд чи зміниться. Отже, насамперед, необхідно здійснити належний аналіз регіонального Плану заходів на його актуальність і відповідність потребам ромської спільноти Чернігівської області і  внести відповідні зміни, щоб цей план був «живим» і відображав реальну роботу», - зауважила Представник Уповноваженого.