Валерія Лутковська: «Проблеми, що існують у сучасній українській психіатрії, є системними і глобальними»

19/05/2017 15:48

Це зазначила Уповноважений Верховної Ради України з прав людини під час презентації звіту «Психіатрія як інструмент примусу у пострадянських країнах, 2012-2017», що відбулася в Офісі Омбудсмана.

«Хочу зауважити, що після відомої справи пані Радченко, яка була запроторена до психіатричної лікарні через свою активну громадянську позицію, мені вдалося вплинути на цю ситуацію шляхом звернення до Конституційного Суду України. На жаль, ми досить довго чекали на рішення КСУ – понад два з половиною роки. Але зрештою прийняте рішення не лише визначає позитивну практику застосування судами законодавства при існуванні старих норм, а й сформувало таку судову практику щодо примусового психіатричного лікування на майбутнє», – зазначила Валерія Лутковська.

Проте, на переконання Уповноваженого, цього наразі недостатньо. Нам потрібна політична воля для того, щоб поліпшити ситуацію в українській психіатрії загалом. А це цілий комплекс заходів: і підготовка фахівців-психіатрів та проведення цивілізованої їхньої сертифікації, і постійне підвищення їхньої кваліфікації, і ознайомлення наших лікарів з найкращими світовими практиками у сфері психіатрії.

«Крім того, є нагальна необхідність удосконалення українського законодавства у сфері психіатрії. Можна скільки завгодно поліпшувати матеріально-технічну базу психіатричних лікарень, хоча і цього не робиться, однак доти, доки людина, яка потрапила до психіатричної лікарні, не відчує поваги до своєї власної гідності, ситуація у цій системі кардинально не зміниться. А це означає, що саме на такій базі треба вносити зміни до чинного законодавства, і зробити закон про психіатричну допомогу більш сучасним і ефективним», – наголосила Валерія Лутковська.

Звіт «Психіатрія як інструмент примусу у пострадянських країнах, 2012-2017» презентував відомий голландський правозахисник і політолог, генеральний секретар міжнародної організації «Глобальна ініціатива у психіатрії» Роберт ван Ворен.

У звіті, опублікованому Міжнародним фондом «Права людини у сфері психічного здоров’я – FGIP» наведені дані, що свідчать про використання психіатрії як інструмента репресій в колишніх радянських республіках у період з 2012 по 2017 роки. Зокрема, наведено приклади понад тридцяти таких випадків, з яких майже половину зафіксовано в АР Крим, а також у Росії, Казахстані та Узбекистані.

Автори звіту дійшли висновку, що вирішальне значення для психіатрії має розвиток освіти у сфері прав людини, а також контроль за дотриманням прав людини у закритих установах.