В Антонінській спеціальній загальноосвітній школі-інтернаті на Хмельниччині порушення права дітей на психологічну та соціальну допомогу

19/04/2019 12:11

В рамках реалізації національного превентивного механізму Регіональний координатор Уповноваженого ВР України з прав людини в Хмельницькій області Оксана Кізаєва та громадські монітори Ольга Осередчук та Наталія Чулкова здійснили візит до Антонінської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату для дітей, які потребують корекції розумового розвитку.

Заклад створений з метою реалізації права на освіту дітей з особливими освітніми потребами, зумовленими порушеннями розвитку, порушеннями мовлення у поєднанні з відхиленнями у психічному та інтелектуальному розвитку, їх інтеграція в суспільство шляхом здійснення комплексних реабілітаційних заходів, спрямованих на відновлення здоров’я, здобуття освіти відповідного рівня, розвиток та корекцію порушень. Тому під час моніторингового візиту з’ясовувалося додержання права дітей на освіту, здійснення заходів з реабілітації, реалізацію права на гідні умови проживання у закладі.

Школа-інтернат має велику та доглянуту територію, на якій розташований дитячий майданчик та спортивне знаряддя. Заклад облаштований власною котельнею. Однак, частина території школи не відгороджена, доступ до території школи є безперешкодним для мешканців сусідніх житлових будинків, які використовують територію закладу у власних інтересах. Зокрема, проживають, ведуть сільське господарство.

Класні та житлові кімнати обладнані усім необхідним для навчання та проживання, є бібліотека та читальна зала, кімнати відпочинку, ігрові кімнати, актова зала, обладнаний ноутбуками клас інформатики, облаштований кабінет соціально-побутового орієнтування в якому діти займаються фізичними вправами. Окрім шкільної програми діти освоюють різноманітні навички. У майстернях навчаються ремонтувати взуття та шити одяг, займаються різьбленням по дереву.

Найвагомішим порушенням моніторингова група назвала порушення права дітей на психологічну та соціальну допомогу, здійснення заходів з реабілітації внаслідок не виконання своїх професійних обов’язків психологом закладу. Моніторинговою групою було встановлено відсутність будь-якої роботи з дітьми зі сторони психолога установи, що було підтверджено відсутністю записів в журналах та картках вихованців школи-інтернату та встановлено внаслідок спілкування з дітьми, окрім того відсутність індивідуальної психологічної роботи з дітьми була також підтверджена самим працівником.

Також моніторинговою групою виявлено порушення права на приватність. В душових приміщеннях житлового корпусу не встановлені розділювальні перегородки, дані кімнати не позначені за статтю. Також не реалізується в повній мірі право на інформацію. На інформаційних стендах відсутні телефони національної дитячої «гарячої лінії» та телефон офісу безоплатної правової допомоги, куди діти за потреби можуть звернутися. Не забезпечено питний режим. Виявлено порушення санітарних вимог в туалетних кімнатах.

За результатами моніторингового візиту будуть підготовлені відповідні  акти реагування.