Монітори перевірили стан дотримання прав підопічних Атинського психоневрологічного інтернату на Сумщині

19/04/2019 16:14

Співробітник Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно з представниками громадськості здійснили моніторинговий візит до комунальної установи «Атинський психоневрологічний інтернат» Сумської обласної ради.

Під час візиту встановлено, що територія інтернату доглянута, встановлено альтанки. В інтернаті створені належні умови проживання. В житлових кімнатах проведені ремонтні роботи, замінено на металопластикові вікна, достатньо штучного та природнього освітлення, дотримується температурний режим. На час візиту ремонтні роботи продовжуються. В окремому приміщенні розміщено клуб з актовою залою, бібліотекою та етнічною кімнатою.

Разом з тим, моніторингова група зауважила, що в кімнатах розміщені приліжкові тумбочки і шафи для одягу, в яких відсутні будь-які особисті речі. Попри це окремі підопічні власні речі носили з собою у кишенях та за пазухою. 

На час візиту частина підопічних знаходилася у кімнаті денного перебування, дивлячись одну телевізійну програму. У цій кімнаті двоє підопічних лежали на підлозі, застеленій ковровим покриттям, оскільки лежати на ліжках вдень їм забороняється. Крім того, вхідні двері на другий поверх до житлових кімнат зачинено на ключ, який зберігається у персоналу. Зазначені факти свідчать про тотальний контроль з боку персоналу.

Підопічні нічим не зайняті, відсутні реабілітаційні та культурно-масові заходи, хоча на стенді у клубі розміщено план культурно-масової роботи і у цей час повинні працювати різні гуртки. Але жодного підопічного в клубі не було.

Крім цього, моніторингова група зауважила, що в установі існує негативна практика тотального позбавлення дієздатності підопічних. Так, з 67 підопічних 65 – недієздатних.

Під час ознайомлення з документацією використання пенсійних коштів встановлено, що банківські картки усіх недієздатних, опіку над якими згідно з рішенням суду здійснює директор установи, знаходяться у соціального працівника. Вона здійснює зняття коштів та закупки для підопічних згідно з рішенням комісії. Проте, у протоколах комісії зазначалось про закупівлі товарів, які не відповідають індивідуальним потребам підопічних, але придбані за їх власні кошти, зокрема: курка павича для живого куточка, штучна ялинка, новорічна прикраси, люстри, телевізійний тюнер для загального користування. При цьому жоден з підопічних не мав обізнаності про те, що саме за його власні кошти були закуплені ці товари.

Разом з тим, моніторингова група встановила факти порушення санітарно-гігієнічних норм. Гоління більшості підопічних здійснюється не персоналом, а одним з підопічних, що є порушенням правил безпеки. Крім цього він використовує лише два станки для гоління без заміни лез та без їх дезінфекційної обробки. Разом з тим, у банний день, що співпав з днем візиту, виявлено використання п'яти мочалок для миття усіх підопічних.

Про ці та інші порушення і недоліки будуть направлені акти реагування до Сумськоі ОДА і установи.