Валерія Лутковська: «Універсальний періодичний огляд – це дорожня карта для держави, як покращити ситуацію з правами людини»

19/04/2017 18:47

Таке переконання висловила Уповноважений Верховної Ради України з прав людини під час презентації альтернативних звітів в рамках третього циклу Універсального періодичного огляду.

«Універсальний періодичний огляд – це своєрідна дорожня карта для держави, яким чином покращити ситуацію з правами людини. УПО завжди опрацьовується спільно державними органами та представниками громадянського суспільства. Хоча в такій ситуації ми маємо певний дисонанс в позиції громадянського суспільства: з одного боку ОГС мають простягнути руку допомоги державним органам і розповісти, яким чином їм краще діяти, а з іншого боку – вони мають право на свою альтернативну точку зору і, відповідно, мають право висловити свою позицію стосовно того, в якій частині уряд недопрацював», – зазначила Валерія Лутковська.

Уповноважений вкотре наголосила на тому, що Офіс Омбудсмана й організації громадянського суспільства не є ворогами чи критиками дій Уряду.

«Ми дійсно хочемо допомогти, але для цього Уряд має бути готовим почути нас і взяти нашу допомогу, і використати її максимально ефективно», – резюмувала Уповноважений.

Під час заходу, крім альтернативних звітів організацій громадянського суспільства, було представлено Альтернативну доповідь Уповноваженого про стан виконання рекомендацій, наданих Україні в рамках УПО, з ключовими положеннями якої присутніх ознайомили заступник керівника Секретаріату Уповноваженого Олена Смірнова і Представник Уповноваженого з питань дотримання прав внутрішньо переміщених осіб Жанна Лук’яненко.

Експерт Моніторингової місії ООН в Україні Марк Божанік, у свою чергу, зазначив, що головна мета УПО – це ініціювати процес, сприяти налагодженню діалогу всередині країни.

«Є 3 головні особливості УПО – це його універсальність, періодичність і залучення всіх зацікавлених осіб. Хочу сказати, що в України великий потенціал для розвитку прав людини. Про це, зокрема, свідчить та велика кількість організацій громадянського суспільства, які долучилися до підготовки звітів, з якими ми сьогодні ознайомимося», – зазначив Марк Божанік.

Представник Програми розвитку ООН в Україні Світлана Колишко повідомила учасникам заходу про те, що ПРООН підтримує і вірить у механізм УПО.

«Роль громадянського суспільства, яку воно може відігравати в будь-яких державних процесах, є надзвичайно важливою. Програма розвитку ООН підтримує активну позицію громадянського суспільства, й особливо їхні звіти в рамках УПО, адже відображені в них проблеми будуть важливою допомогою Уряду в подальшій роботі», – зазначила Світлана Колишко.

 

Довідково

Універсальний періодичний огляд – це моніторинговий механізм за дотриманням прав людини, в рамках якого держава-член ООН мусить звітувати про те, які заходи вживаються нею з метою дотримання прав і свобод людини.

Нагадаємо, перший цикл УПО Україна пройшла у 2008 році, другий – у 2012.

Крім того, у 2012 році в Женеві Україна отримала від 57-ми держав-членів ООН 145 рекомендацій, із них було прийнято 115, ще 3 рекомендації частково, 28 – відхилено Урядом.