Валерія Лутковська: «Мережа незалежних громадських моніторів здійснюватиме сіпльний з нами контроль за дотриманням права на доступ до публічної інформації»

19/02/2015 09:53

Це зазначила Уповноважений Верховної Ради України з прав людини під час круглого столу «Імплементація Закону України «Про доступ до публічної інформації»: міжнародні зобов’язання, поточні виклики та законодавчі ініціативи», організованого в рамках спільної програми Ради Європи та Європейського Союзу «Зміцнення інформаційного суспільства в Україні», а також проекту Ради Європи і Уряду Канади «Впровадження європейських стандартів в українському медіа-середовищі».

«Офісом Омбудсмана планується у тісній взаємодії з інститутами громадянського суспільства запровадити системний і постійний моніторинг дотримання права на доступ до публічної інформації за моделлю «Омбудсман плюс». Ця модель вже довела свою ефективність під час успішної реалізації  і впровадження національного превентивного механізму в Україні. Переконана, що створення мережі незалежних громадських моніторів забезпечить необхідний контроль за дотриманням права на доступ до публічної інформації», – зазначила Валерія Лутковська.

Під час круглого столу було представлено Концепцію законопроекту щодо вдосконалення окремих положень законодавчих актів у сфері доступу до публічної інформації, яку було підготовлено співробітниками Офісу Омбудсмана і представниками Експертної ради з питань доступу до публічної інформації при відповідному Представнику Уповноваженого. Провідні експерти Ради Європи надали коментарі щодо можливих шляхів поліпшення визначень  і виправлення недоліків вказаної Концепції.

«Є три виміри вдосконалення законодавства про доступ до публічної інформації – законотворчий, судовий і адміністративний. Ми плануємо ретельно та прискіпливо працювати над змінами до закону задля його вдосконалення, адже наявні недоліки не дозволяють громадянам повною мірою користуватися його прогресивними положеннями. Як відомо, згідно зі світовим рейтингом законів про доступ до публічної інформації український закон увійшов у десятку найкращих законів світу. На наш погляд, один із дієвих шляхів вирішення проблем доступу до публічної інформації – це проведення тренінгів і навчань, які Секретаріат Уповноваженого продовжуватиме і надалі в рамках спільних проектів за підтримки Ради Європи», – зазначила Представник Уповноваженого Ірина Кушнір.

Обговоривши організаційно-правові аспекти віднесення інформації до службової, питання незалежності органу нагляду, а також ознайомившись із міжнародною практикою у сфері доступу до публічної інформації, учасники круглого столу домовились до 1 березня приймати правки до Концепції законопроекту щодо вдосконалення окремих положень законодавчих актів у сфері доступу до публічної інформації, які в подальшій роботі будуть враховані з метою якнайкращого вдосконалення цього документа.