Відбулася презентація стратегічних напрямів діяльності Офісу Омбудсмана на 2015 рік

19/12/2014 13:41

«Я хочу щиро подякувати всім представникам міжнародних організацій та інститутам громадянського суспільства за активну співпрацю з Офісом Омбудсмана, завдяки якій вдається реалізовувати всі завдання, які стоять перед нами», – зазначила Уповноважений з прав людини Валерія Лутковська, розпочинаючи презентацію стратегічних напрямів діяльності Офісу Омбудсмана на 2015 рік. Одночасно було представлено і новий веб-сайт Уповноваженого з прав людини, розроблений за підтримки Посольства Великої Британії в Україні. Матеріально-технічну базу, зокрема комп’ютери, сервери та інше обладнання, було надано Турецьким агентством з міжнародного співробітництва та розвитку «ТІКА».

«Наша організація «ТІКА» здійснює свою діяльність з 1997 року. Ми реалізували проекти технічної допомоги загальним бюджетом в 30 млн доларів. З червня 2013 року центральний офіс «ТІКА» розпочав свою роботу в Києві, за цей час в Україні реалізовано більше 200 проектів. Проектами гуманітарної допомоги передбачено будівництво та придбання житла, наразі придбано та розподілено серед кримських татар, які повернулися в Крим після депортації, близько 1000 помешкань, забезпечення питною водою районів, які потерпають від нестачі водних ресурсів, підтримка татарських шкіл в Криму, надання їм технічної та матеріальної допомоги, сприяння розвитку кримськотатарських громадських організацій», – зазначив Хаджи Байрам Болат, Координатор програм Турецького агентства з міжнародного співробітництва та розвитку  «ТІКА» в Україні. 

За словами Координатора програм «ТІКА» в Україні, організація займається також реалізацією низки інших проектів у сфері освіти, професійної підготовки тощо.

«Особливу увагу ми приділяємо співпраці з Омбудсманом, адже розуміємо, що головний вклад – це вклад у людей. Ми цінуємо Вашу роботу і збираємося всіляко допомагати вам, реалізуючи нові спільні проекти», – наголосив Хаджи Байрам Болат.

Представляючи новий офіційний веб-сайт Омбудсмана, Представник Уповноваженого зі зв’язків із громадськістю Михайло Чаплига зазначив, що головна відмінність нового сайту полягає в тому, що він є більш зручним, інтерактивнішим та інформативнішим за попередній.

«Головна відмінність цього сайту – це більша орієнтація на заявників.  Основа сайту – це ключові напрями нашої діяльності, в тому числі й нові, такі як боротьба зі всіма формами дискримінації, доступ до публічної інформації, захист персональних даних. Ми запроваджуємо нові шляхи комунікації, залишаючись при цьому максимально відкритими і прозорими. Зокрема, на новому сайті є розділ «Моніторинг діяльності», у якому розміщені матеріали за всіма незалежними моніторингами нашого Офісу, які проводилися представниками інститутів громадянського суспільства. Як відомо, наш Офіс – один із перших запровадив постійний зовнішній  громадський моніторинг своєї діяльності. У вищеназваному розділі розміщені результати проведених моніторингів – оцінка діяльності, зауваження, конструктивна критика, рекомендації тощо», – повідомив Представник Уповноваженого.

Під час свого виступу Михайло Чаплига також ознайомив присутніх із форматом взаємодії Офісу Омбудсмана з інститутами громадянського суспільства, міжнародними організаціями та донорами. Зокрема, у 2015 році буде запроваджено модель «Омбудсман +» у таких напрямах діяльності як захист персональних даних і доступ до публічної інформації. Модель «Омбудсман +», тобто тісна взаємодія Уповноваженого з прав людини з представниками громадськості, показала свою ефективність під час реалізації національного превентивного механізму. Всі моніторингові візити, здійснені в рамках НПМ, проводяться спільно з громадськими моніторами, які пройшли відповідне навчання та отримали мандат Уповноваженого. Так, за підтримки міжнародних організацій, як це передбачено новими функціями, покладеними на Офіс Омбудсмана, у тісній взаємодії із громадськістю будуть проводитися перевірки і моніторинги з питань захисту персональних даних і доступу до публічної інформації.

«Взявши на себе виконання нових функцій, Офіс Омбудсмана в той же час продовжуватиме виконання одного з найголовніших, на нашу думку, завдань – це правоосвітня діяльність. Поінформованість населення з питань захисту своїх прав є досить низькою і донині, тож ми закликаємо наших громадян бути більш активними, не боятись захищати і відстоювати свої права. Ми ж, у свою чергу, будемо докладати всіх зусиль, щоб бути дієвим та ефективним інструментом у цій боротьбі», – повідомив Представник Уповноваженого Михайло Чаплига.    

Представники Уповноваженого з прав людини за напрямами почергово презентували свою ділянку діяльності, зазначивши головні завдання та специфічні, нові напрями роботи у зв’язку з незаконною окупацією АР Крим та проведенням АТО на Сході України. Так, Офіс Омбудсмана продовжуватиме здійснення моніторингу дотримання прав мобілізованих, військовослужбовців та членів їхніх сімей, вимушених переселенців, особливо дітей, позбавлених батьківського піклування. Триватимуть моніторингові візити без попередження в рамках реалізації НПМ, моніторинг виконання Закону України «Про доступ до публічної інформації» і «Про захист персональних даних» тощо. 

Продовжить та розширить свою діяльність створений за ініціативи Уповноваженого з прав людини Ресурсний центр з допомоги вимушеним переселенцям, що діє за підтримки Програми Розвитку ООН в Україні спільно з громадськими ініціативами, які опікуються проблемами цієї категорії осіб.  

Всі стратегічні напрями діяльності Офісу Омбудсмана відображені у відповідних розділах нового веб-сайту Омбудсмана, який, за словами Михайла Чаплиги, запрацює вже з понеділка, 22 грудня. Будуть повноцінно наповнюватися інформацією також російськомовна та англомовна версії сайту.