Ірина Кушнір: «Запровадження нового інституту Інформаційного комісара має відбуватися через внесення змін до Конституції України»

19/01/2017 11:19

Таке переконання Представник Уповноваженого з питань дотримання права на інформацію та представництва в Конституційному Суді України Ірина Кушнір висловила під час прес-конференції «Створення інституту Інформаційного комісара України», що відбулася в інформаційному агентстві «Главком».

«Створення інституту Інформаційного комісара, який би максимально відповідав міжнародним стандартам, потребує закріплення його статусу на конституційному рівні, оскільки для ефективного здійснення контролю за вказаним правом такий орган має бути незалежним від гілок влади. А такий конституційний статус створить оптимальні умови для виконання ним своїх функцій та унеможливить втручання у його діяльність», – зазначила Ірина Кушнір.

За її словами, ефективний контроль у цій сфері у відповідності до всіх міжнародних стандартів неможливий у рамках мандату Омбудсмана. Поєднання функцій контролю за вказаними правами з мандатом Омбудсмана ставить під загрозу ефективність реалізації як першого, так і другого.

«Наразі Уповноважений з прав людини має здійснювати контроль за додержанням конституційних прав і свобод людини у відносинах з державними органами, і в той же час виконання функції контролю за доступом до інформації і захистом персональних даних ставить у нерівне положення тих осіб, щодо яких відбувається ініціювання процедури притягнення до адміністративної відповідальності, оскільки щодо них Уповноважений вже діє в іншій якості. Відповідно, наразі Уповноважений поєднує несумісні функції, що має бути виправлено», – повідомила Ірина Кушнір.

При цьому, на переконання Представника Омбудсмана, створення інституту Інформаційного комісара не вплине на обсяг повноважень Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, який продовжуватиме здійснювати парламентський контроль за додержанням цих прав.

Про необхідність створення інституту Інформаційного комісара йшлося і під час виступів представників організацій громадського суспільства.

«Право на доступ до публічної інформації продовжує порушуватись. Більше того, як показують результати наших досліджень, органи місцевого самоврядування стають все більш закритими у зв’язку з покладенням на них більш обширних функцій в процесі децентралізації. Навіть найдосконаліші закони є пустими, якщо їх не дотримуються. Очевидно, що виникає необхідність у підсиленні рівня контролю за доступом до публічної інформації», – зазначив голова Центру політичних студій та аналітики «Ейдос» Віктор Таран.

У свою чергу, директор громадської організації «Центр демократії та верховенства права» Тарас Шевченко повідомив: «Офіс Омбудсмана виконував і виконує дуже важливу роль у процесі відкриття суспільно важливої інформації. Це авторитетна інституція, до якої дослухаються – як органи державної влади, як громадськість, так і представники суду звертаються до експертів Офісу за роз’ясненнями тих чи інших положень законодавства про доступ. Можливість на сьогоднішньому етапі визначити окремого Інформаційного комісара – це пропозиція в розвиток і на посилення того, що вже є».

Про те, що у Верховній Раді вже розпочався процес збору підписів за створення Інформаційного комісара повідомила Голова підкомітету з питань гендерної рівності і недискримінації Комітету ВРУ з питань захисту прав людини, національних меншин та міжнаціональних відносин Ірина Суслова.

«Одразу після того, як буде зібрано 150 підписів, ми розпочнемо розробляти відповідний законопроект, який регламентуватиме діяльність цієї незалежної інституції», – повідомила народний депутат.