Європейський комітет з питань запобігання катуванням проаналізував функціонування національного превентивного механізму в Україні

19/10/2018 18:56

Голова Управління Секретаріату комітету Борис Вудзь відмітив, що нове кримінальне законодавство позитивно вплинуло на ситуацію в нашій країні. Втім, є ще над чим працювати: не реєструються затримані особи, ускладнений доступ підозрюваних до адвоката. І хоча в Україні функціонують центри безоплатної правової допомоги, але юридичні фахівці у них недостатньо мотивовані.

Доступ до медицини в Україні здійснюється на належному рівні, за винятком рідкісних випадків. А до інформування правоохоронцями людей про їхні права претензій Борис Вудзь взагалі не висловив.
Представник Ради Європи відзначив відсутність скарг на застосування катувань. При цьому, фізичне насильство, яке все ж зрідка застосовують, не має системного характеру в Україні.

Пенітенціарні установи. Комітет зауважив, що у ході реформування робляться величезні кроки для покращення умов утримання. Але зараз СІЗО і колонії у неналежному, а часто і в аварійному стані. Найгірші умови – в Одесі, Києві та Херсоні. Ще одна проблема – занадто мало наглядачів, які слідкують за поведінкою засуджених. Від цього трапляються випадки насилля між утримуваними особами. Борис Вудзь наголосив на необхідності покращення умов у місцях несвободи для засуджених до довічного позбавлення волі. У них немає організованих місць для дозвілля, часто їм не надається медична допомога через відсутність препаратів.

Людмила Денісова додала, що у колонії, де пожиттєво утримуються ув’язнені, вони часто хворі на туберкульоз. А установа на Херсонщині не обладнана спеціальними засобами захисту від розповсюдження небезпечної інфекції. Тому у області – найвищі по Україні показники захворюваності на туберкульоз.

Також Уповноважений зазначила, що уже готує щорічну доповідь щодо реалізації національного превентивного механізму. До неї вона включить усі випадки системних порушень утримання людей у місцях несвободи. Таким чином, Парламент України та інші органи влади отримають від Уповноваженого конкретні рекомендації щодо необхідності змін у цій сфері.