У Секретаріаті Уповноваженого відбулось чергове засідання Координаційної ради з питань дотримання прав дитини та сім’ї

18/04/2019 17:40

У засіданні взяли участь представники центральних органів виконавчої влади, міжнародних та національних громадських організації.

На засіданні було обговорено питання стану забезпечення житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, за рахунок коштів Державного бюджету України та презентовано щорічну доповідь Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини про стан додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина в Україні за 2018 рік.

Голова Координаційної ради, Представник Уповноваженого з дотримання прав дитини та сім’ї Аксана Філіпішина наголосила на тому, що питання забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, житлом, не втрачає своєї актуальності, незважаючи на позитивні зміни, які відбулися у 2017 році, коли вперше з державного бюджету місцевим бюджетам виділена субвенція на будівництво/капітальний ремонт/реконструкцію малих групових будинків, будинків підтриманого проживання, будівництво/придбання житла для дитячих будинків сімейного типу, соціального житла для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа у сумі.

За словами Аксани Філіпішиної, у 2018 році із вищезазначеної субвенції було виключено категорію дітей, позбавлених батьківського піклування.

«За статистикою 70% дітей складають саме діти, позбавлені батьківського піклування. Лише за втручанням Уповноваженого у 2019 році ситуацію було виправлено. Утім до цього часу Урядом не прийнятий порядок використання житлової субвенції на 2019 рік, що ставить під загрозу ефективність використання коштів», - зазначила Голова Координаційної ради.

Вона додала, що інколи органи місцевого самоврядування знімають осіб з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з житлового обліку після досягнення ними 23-х річного віку, не надавши при цьому будь-якого житлового приміщення гарантованого державною.

«Моніторингові візити працівників Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини до інтернатних закладів, місцевих служб у справах дітей, об’єднаних територіальних громад свідчать про те, що не здійснюється на достатньому рівні питання збереження житла дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та контроль за постановкою дітей на квартирний облік», - поінформувала Аксана Філіпішина.

Представники Міністерства соціальної політики України наголосили на проблемах, які виникають при створенні проектно-кошторисної документації для приміщень для дитячих будинків сімейного типу та малих групових будинках, а також при підборі житла для дітей. Серед іншого було зазначено, що на кінець 2018 року в Державний бюджет України було повернуто 50 млн. грн. у зв’язку з тим, що не було розподілено кошти субвенції. Також діти відмовлялися від житла у зв’язку з тим, що підбір житла здійснювався на вторинному ринку, подекуди приміщення потребували ремонту.

За даними Генеральної прокуратури України, через неналежне вжиття заходів щодо використання житлової субвенції було порушено 7 кримінальних справ, притягнуто до відповідальності двох заступників губернаторів (Житомирська, Одеська області), а також посадових осіб різних рівнів органів місцевої влади. 

За результатами обговорення було прийнято рішення щодо необхідності звернення до Уряду з проханням розглянути питання щодо доцільності розподілення створення окремих субвенцій, передбачених на будівництво/капітальний ремонт/реконструкцію малих групових будинків, будівництво/придбання житла для дитячих будинків сімейного типу та на придбання житла для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, також визначити розпорядником коштів Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

Також необхідно розробити механізм контролю за цільовим використанням житлової субвенції та збереженням житла дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа.

Крім того, прийнято рішення доручити Міністерству соціальної політики України спільно з обласними та Київською міською державними адміністраціями перевіритистан додержання законодавства щодо забезпечення захисту житлових прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у тому числі осіб з інвалідністю, забезпечення житлом осіб з їх числа.

По другому питанню порядку денного засідання Координаційної ради було презентовано розділ «Прав дитини» щорічної доповіді Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини про стан додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина в Україні за 2018 рік.

Презентація щодо Координаційної ради.