Жанна Лук’яненко: «Понад 60 актів реагування Уповноваженого направлено до органів державної влади за результатами моніторингу дотримання прав внутрішньо переміщених осіб»

18/02/2015 10:54

Про це повідомила Представник Уповноваженого з питань дотримання прав внутрішньо переміщених осіб під час прес-конференції «Дожити до кінця зими: вимушені переселенці в Україні. Три місяці потому, як прийнято закон», що відбулася в інформаційному агентстві «Главком».

Як зазначила Жанна Лук’яненко, Уповноважений з прав людини моніторить ситуацію, пов’язану з проблемами внутрішньо переміщених осіб, з квітня 2014 року. За цей час працівниками Секретаріату Уповноваженого здійснено десятки моніторингових візитів. На підставі аналізу отриманої інформації до центральних органів виконавчої влади, обласних державних адміністрацій направлено понад 60 актів реагування Уповноваженого, в яких акумульовано проблеми переміщення, реінтеграції, адаптації внутрішніх переселенців.

Наприклад, ще 18 червня минулого року Уповноваженим з прав людини вперше було порушено питання вивезення з небезпечних територій інтернатних закладів для дітей і дорослих. Проте станом на січень поточного року багато з них так і залишилися на цих територіях.

Уповноваженим також неодноразово порушувалося питання створення єдиного державного органу або передачі функцій одному існуючому державному органу, який би централізовано реалізовував державну політику, координував усю роботу щодо розв’язання проблем внутрішньо переміщених осіб.

На жаль, дотепер не зроблено цього важливого кроку, і Уповноважений спільно з інститутами громадянського суспільства ініціювала створення Координаційного центру для вирішення питань внутрішньо переміщених осіб за підтримки Програми розвитку ООН.

Валерією Лутковською також неодноразово наголошувала, що державі в цілому слід змінити парадигму сприйняття та відношення до вимушених переселенців. Не треба сприймати їх як проблему або тягар, а навпаки, слід сприймати їх як потенційну рушійну силу країни. І наше спільне завдання – допомогти державі це зрозуміти, спільно запропонувати варіанти такого нормативно-правового регулювання, яке дозволить повною мірою реалізувати творчий, науковий і трудовий потенціал тих, кому в цих складних умовах доводиться починати все спочатку.

«Я не можу сказати, що всі звернення Уповноваженого залишилися без відповіді, але більшість питань, що порушувалися Омбудсманом, досі не вирішено», – підкреслила Жанна Лук’яненко.