У відповідь на звернення Уповноваженого Прем’єр-міністр України дав доручення визначити розмір базового стандарту «прожитковий мінімум»

18/12/2017 15:51

Як уже повідомлялося, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини направила подання Прем’єр-міністру України, а також звернення до Голови Верховної Ради України з пропозиціями щодо необхідності забезпечення об’єктивного визначення розміру базового стандарту «прожитковий мінімум», зокрема й на 2018 рік.

У відповідь на вказане звернення Комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення повідомив про підтримку позиції Уповноваженого з прав людини щодо необхідності врегулювання цього питання та заходи, що з цією метою вживаються комітетом. Зокрема, зазначено, що в порядку реалізації контрольної функції відповідно до статей 14 і 24 Закону України «Про комітети Верховної Ради України» комітет на своєму засіданні 15 листопада 2017 року (участь у засіданні взяли і представники Офісу Уповноваженого з прав людини) розглянув питання «Формування прожиткового мінімуму на 2018 рік і кореляція його розміру з фактичними споживчими цінами» та прийняв рішення з відповідними рекомендаціями. Також зазначено про прийняття рішення щодо внесення на розгляд Парламенту проекту постанови Верховної Ради України «Про забезпечення формування прожиткового мінімуму відповідно до вимог законодавства та з урахуванням фактичних цін».

За результатами ж розгляду згаданого подання Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман доручив Міністерству соціальної політики України, Міністерству економічного розвитку і торгівлі України та Міністерству фінансів України опрацювати порушені у ньому питання і про результати поінформувати Уповноваженого з прав людини та Кабінет Міністрів України.

Мінсоцполітики України за результатами опрацювання згаданого подання поінформувало, що після прийняття проекту закону про Державний бюджет на наступний рік у першому читанні Кабінет Міністрів України доопрацьовує його відповідно до Бюджетних висновків Верховної Ради України (якими, зокрема, доручено Уряду розглянути можливість підвищення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати на 2018 рік, виходячи з фінансових можливостей держави та з урахуванням прогнозного зростання економіки).

Водночас зазначено про опрацювання пропозицій щодо вдосконалення методології визначення та сфери застосування прожиткового мінімуму з урахуванням міжнародного досвіду, а також змін у законодавстві з питань оплати праці та пенсійного забезпечення.

На жаль, розмір прожиткового мінімуму у прийнятому Верховною Радою України 7 грудня 2017 року Законі України «Про Державний бюджет на 2018 рік» залишився на тому ж рівні, що першочергово пропонувався відповідним законопроектом.

Вказане питання залишається на особистому контролі Уповноваженого.