Аксана Філіпішина: «Реформи в Україні повинні оцінюватись, в тому числі, з точки зору їхнього впливу на права дитини»

18/10/2017 09:15

Таке переконання висловила Представник Уповноваженого з питань дотримання прав дитини, недискримінації та ґендерної рівності під час засідання Міжвідомчої комісії з питань охорони дитинства при Міністерстві соціальної політики України, під час якого обговорювалося питання проведення деінституалізації інтернатних закладів.

Аксана Філіпішина привернула також увагу до необхідності переформатування роботи комісії, адже це дасть змогу позитивно впливати на реалізацію державної політики у сфері прав дитини.

Як приклад Аксана Філіпішина навела ситуацію із забезпеченням права на освіту дітей, які проживають у сільській місцевості.

«В грудні 2014 року Верховною Радою України були внесені зміни до Закону України «Про загальну середню освіту», які дозволяють реорганізовувати та ліквідовувати навчальні заклади без врахування думки громади. Проте питання забезпечення підвезення дітей шкільними автобусами перекладено на місцеву владу, яка не має для цього достатніх ресурсів.  Упродовж літнього періоду були закриті понад 130 шкіл по всій Україні – в  результаті, нестача в шкільних автобусах становить нині понад 20 відсотків», – зазначила Представник Уповноваженого.

Крім того, Аксана Філіпішина наголосила на необхідності надання місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, інтернатним закладам системи освіти роз’яснення щодо практичного застосування положень постанови Кабінету Міністрів України від 9 серпня 2017 року № 576  «Про внесення змін до Типового положення про комісію з питань захисту прав дитини і Положення про загальноосвітній навчальний заклад» в частині зарахування дітей до інтернатного закладу.

«До Уповноваженого з прав людини звертаються як батьки, так і представники закладів освіти, у яких виникають критичні ситуації, що не передбачені законодавством, наприклад проживання сімей у так званій «сірій зоні» на Сході України, сезонні роботи батьків без укладання письмового трудового договору тощо. Безумовно підтримуючи політику з деінституалізації, слід  звернути увагу на те, що будь-яка реформа не може починатися із прямих заборон. Спочатку мають бути створені альтернативи інтернатній системі догляду за дітьми, розвинута система послуг сім’ям з дітьми», – переконана Аксана Філіпішина.

Також особливу увагу членів комісії було звернуто на необхідності комплексного підходу до аналізу ситуації із правами дитини в Україні. Зокрема, тривають реформи у галузі освіти (оптимізація навчальних закладів), медицини (закриваються медичні заклади в сільській місцевості), іде процес децентралізації (збільшення повноважень органів місцевого самоврядування і зменшення важелів впливу на них з боку центральних органів влади) – при цьому не здійснюється оцінка впливу зазначених реформ на права дитини.

У зв’язку з цим, Представник Уповноваженого з питань дотримання прав дитини направила звернення на ім’я голови комісії, Міністра соціальної політики України Андрія Реви.