Валерія Лутковська: «Співробітники Офісу Омбудсмана регулярно здійснюють моніторинг дотримання судами процесуальних прав заявників»

17/09/2015 11:28

Це зазначила Уповноважений Верховної Ради України з прав людини на 3-ому Міжнародному симпозіумі інституцій омбудсманів, що нині проходить в Анкарі (Туреччина), під час свого виступу на тему: «Право Омбудсмана звертатися до суду та його роль у судовому процесі».

Валерія Лутковська повідомила присутнім про права та повноваження Уповноваженого ВРУ з прав людини у судовому процесі, які визначено національним законодавством та Конституцією України.

«Звертаючись до Уповноваженого з прав людини зі скаргами, пов’язаними із судовим розглядом справ, скаргами на рішення судів чи на діяльність або бездіяльність суддів, громадянам, насамперед, слід знати, що відповідно до чинного законодавства Уповноважений з прав людини не вправі втручатись у здійснюване судами судочинство та правосуддя, не наділений повноваженнями давати оцінку та переглядати судові рішення на предмет їх законності й обґрунтованості, змінювати їх чи скасовувати, притягувати суддів до відповідальності» , – зазначила Валерія Лутковська.

В той же час, за словами Омбудсмана України, законодавством  визначено перелік прав Уповноваженого, до якого, зокрема, належить звертатися  до  суду про захист прав і свобод осіб, які через фізичний  стан,  недосягнення  повноліття, похилий вік, недієздатність або обмежену дієздатність неспроможні самостійно захистити свої права і свободи.

«Омбудсман може здійснювати захист інтересів заявників лише у цивільному та адміністративному процесі та за умови підтвердження заявниками неможливості самостійного захисту своїх інтересів у суді», – поінформувала Валерія Лутковська.

Уповноважений з прав людини також відмітила, що не може здійснювати захист прав та інтересів громадян в рамках господарського спору та у справах щодо притягнення заявників до адміністративної відповідальності, передбаченої Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Окремо Валерія Лутковська звернула увагу присутніх на те, що  чинним Кримінальним процесуальним кодексом України не передбачено можливості участі Уповноваженого з прав людини у кримінальному судочинстві, тож Уповноважений не вправі здійснювати правовий захист учасників кримінального провадження, втручатися у досудове розслідування чи судовий розгляд кримінального провадження. У таких випадках Уповноважений може бути лише присутнім у судових засіданнях під час розгляду кримінальних проваджень з метою здійснення моніторингу дотримання судом процесуальних прав заявників. Результатом такого моніторингу є, зокрема, підготовка подань Уповноваженого до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України для притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності.

«Співробітники Секретаріату Уповноваженого з прав людини регулярно відвідують  судові засідання судів різних інстанцій та в різних регіонах, де розглядаються  кримінальні провадження та цивільні й адміністративні справи, з метою здійснення моніторингу дотримання судами процесуальних прав заявників, що дає свої позитивні результати», – резюмувала Валерія Лутковська, навівши деякі приклади присутності та участі Омбудсмана України в судових процесах з метою захисту прав, свобод та інтересів заявників.

Як повідомлялося раніше, в Анкарі (Туреччина) відбувається дводенний 3-ій Міжнародний симпозіум інституцій омбудсманів, під час якого обговорюються найкращі практики і обмін досвідом з питань ефективного функціонування інституцій омбудсманів.