Результати проведеного аналізу засвідчили, що представники ромської нацменшини в Україні продовжують залишатися однією з найбільш вразливих соціальних груп

17/06/2016 11:20

14 червня 2016 року працівники Управління з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності  Секретаріату Уповноваженого взяли участь у круглому столі, організованому Бюро Всесвітньої організації з охорони здоров’я в Україні, під час якого було презентовано результати дослідження з питань здоров’я і харчування населення народності рома в Україні.

Дослідження було проведено дослідницькою компанією  Німецького інституту  ринкових досліджень в рамках реалізації протягом 2015-2016 рр. програми Всесвітньої організації охорони здоров’я з реагування на надзвичайні ситуації, спрямованої на вразливі групи населення.

Основною метою дослідження було виявлення ключових проблем, пов’язаних із доступом до медичних і соціальних послуг, та надання рекомендацій щодо проведення подальших гуманітарних та стратегічних заходів з питань здоров’я населення рома.

Варто зауважити, що під час здійснення вказаного дослідження був використаний позитивний досвід проведення аналогічного аналізу ситуації у цій сфері у Сербії у 2009 році. Однак враховувалися певні особливості та специфіка народності рома в Україні.

З метою отримання достовірних даних щодо питань здоров’я населення народності рома в Україні, було проведено перехресне поглиблене дослідження, що мало декілька модулів , таких як: охорона здоров’я, освіта, житло, економічний статус, особисті документи, харчування, допологовий та післяпологовий догляд, здоров’я дітей віком до 5 років.

Результати проведеного аналізу засвідчили, що представники ромської національної меншини в Україні продовжують залишатися однією з найбільш вразливих соціальних груп, що піддаються систематичній маргіналізації, стигматизації та дискримінації.

Серед найбільших проблем, з якими стикаються роми в Україні, є ускладнений доступ до освіти, медицини, соціальних послуг і працевлаштування, відсутність ідентифікаційних документів.

Серед соціально-економічних чинників, які найбільш негативно впливають на становище ромів, є низький рівень доходів, неналежні побутові умови, а також низька обізнаність щодо виховання, харчування, догляду за дітьми.

В сукупності зазначені проблеми призводять до соціальної ізольованості ромської національної спільноти та обмеженості у реалізації прав.

Варто зазначити, що попри те, що План заходів щодо реалізації Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року діє вже три роки, його виконання як центральними, так і місцевими органами державної влади важко назвати ефективним – фактично невирішеними залишаються ті самі проблеми, на які Уповноважений з прав людини звертав неодноразово увагу у своїх Щорічних доповідях і про які також свідчать результати вказаного дослідження.

Рекомендації щодо проведення подальших гуманітарних та стратегічних заходів з питань здоров’я населення рома, вироблені за результатами проведеного дослідження Бюро ВООЗ в Україні, мають бути враховані органами державної влади для підвищення результативності державної політики в інтересах ромів.