Валерія Лутковська: «Для успішної реалізації прав внутрішньо переміщених осіб необхідна фінансова підтримка міжнародного співтовариства»

17/06/2015 16:59

Про це заявила Уповноважений Верховної Ради України з прав людини на 29-ій сесії Ради ООН з прав людини в рамках обговорення доповіді Спеціального доповідача ООН з питань прав внутрішньо переміщених осіб (ВПО), що проходить у Женеві.

У доповіді, з якою виступив Спеціальний доповідач ООН з  питань прав ВПО Чалокі Бейяні,  містяться висновки і рекомендації, підготовлені за підсумками його відвідання України.

«З перших днів окупації Криму та збройного конфлікту на Сході України, мною було запроваджено спеціальний моніторинг дотримання прав ВПО та тих, хто залишився на тимчасово окупованій території і районах проведення антитерористичної операції. Крім того, на виконання рекомендацій міжнародних організацій мною було створено посаду спеціального представника Омбудсмана з питань дотримання прав ВПО», – зазначила Валерія Лутковська під час свого виступу.

Вона поінформувала учасників сесії Ради ООН про те, що з метою здійснення проактивного моніторингу дотримання прав внутрішньо переміщених осіб, а також консолідації зусиль Офісу Омбудсмана та громадських організацій у вересні 2014 року за ініціативою Уповноваженого та за підтримки ПРООН в Україні створено і діє Ресурсний центр для допомоги ВПО. Офісом Уповноваженого разом із представниками CSOs надаються необхідні консультації внутрішньо переміщеним особам, проводяться моніторингові візити до місць їх компактного проживання.

«Попри мої неодноразові звернення, Урядом не прийнято жодного акта, спрямованого на комплексне вирішення питання організованого вивезення осіб, які перебувають у стаціонарних установах системи освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, тримаються в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах, на безпечні території України. Крім того, процес евакуації, зокрема жителів із зони проведення антитерористичної операції, відбувався стихійно, переважно за сприяння громадських ініціатив.

Хочу наголосити, що Україна буде робити все для того, щоб задовольнити основні потреби ВПО і не допускати порушень їх прав. Але для своєчасної та успішної реалізації цього завдання необхідна подальша фінансова підтримка міжнародного співтовариства, оскільки досвід інших держав засвідчив, що жодна з них не змогла самостійно подолати  проблему масового непередбаченого переміщення людей всередині країни», – резюмувала Валерія Лутковська.