Директор Департаменту моніторингу соціальних прав Секретаріату Уповноваженого взяла участь у нараді парламентського комітету щодо стану надання житлових субсидій у грошовій формі

15/04/2019 18:00

Директор Департаменту моніторингу соціальних прав Секретаріату Уповноваженого взяла участь у нараді парламентського комітету щодо стану надання житлових субсидій у грошовій формі

Директор Департаменту моніторингу соціальних прав Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Світлана Глущенко взяла участь у робочій нараді Комітету ВРУ з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення щодо стану надання житлових субсидій у грошовій формі.

Під час робочої наради обговорювались питання вчасності виплат житлових субсидій у грошовій формі, готовність державних органів влади, установ АТ «Укрпошта» та АТ «Ощадбанк» до виплат, наслідки запровадження надання житлових субсидій у грошовій формі та врегулювання питання зростання заборгованості населення з оплати житлово-комунальних послуг.

Директор Департаменту моніторингу соціальних прав звернула увагу на те, що чинне Положення про порядок призначення житлових субсидій не врегульовує наявні проблемні питання щодо призначення житлових субсидій, які створюють несприятливі наслідки для людини при реалізації її відповідного права.

За словами Світлани Глущенко, це стосується необґрунтованого позбавлення права громадян на призначення житлової субсидії через дії або бездіяльність третіх осіб, зокрема, членів сім’ї члена домогосподарства, які мають заборгованість за виконавчим провадженням про стягнення аліментів.

«Необхідно включити до переліку отримувачів субсидій громадян, які здійснюють догляд за особою з інвалідністю І групи або особою, яка досягла 80-річного віку, та отримують щомісячну компенсаційну виплату. А також осіб, які надають соціальні послуги та отримують відповідну компенсацію. Адже зазначена категорія громадян потребує додаткового захисту держави», - наголосила директор Департаменту.

Потребує врегулювання і питання, що стосується позбавлення права домогосподарства на отримання субсидії через скасування рішення комісії про призначення житлової субсидії домогосподарству, у разі закінчення строку дії трудового договору, що відбувається не з ініціативи працівника. За таких обставин передбачається повернення коштів виплаченої житлової субсидії до державного бюджету.

Також необхідно врегулювати питання призначення субсидії від наявності заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, що утворилась за інші періоди, ніж періоди отримання субсидії, у т.ч. й за періоди, що перевищують терміни позовної давності, для стягнення якої немає правових підстав навіть у судовому порядку. Проблемою є те, що в особових рахунках не розділяються суми сплати по заборгованості за попередні та поточні періоди.

Крім того, Світлана Глущенко звернула увагу на те, що значна частина отримувачів субсидії в грошовій формі через установи банку не мають можливості отримати належні їм кошти за станом здоров’я. Це питання також потребує нормативного врегулювання.

Залишились невирішеними проблемні питання, пов’язані із призначенням житлової субсидії. Зокрема, такі як, обмеження щодо можливості призначення житлової субсидії за рішенням комісії, утвореної районними держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах рад, особливо стосовно громадян, які проживають у Києві та Севастополі, обласних центрах і містах обласного значення.

Необґрунтованим є врахування доходу у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, у разі отримання допомоги по безробіттю у розмірі меншому за прожитковий мінімум. Оскільки, саме держава мала забезпечити мінімальний розмір цієї допомоги на рівні не нижче ніж прожитковий мінімум, встановлений законом.

Також потребує врегулювання питання забезпечення права на житлову субсидію осіб, які здійснюють догляд за дитиною до досягнення нею шестирічного віку відповідно до медичного висновку та осіб, які працюють на умовах неповної зайнятості та одержують заробітну плату меншу, ніж розмір мінімальної заробітної плати, оскільки за них підприємствами, установами та організаціями сплачується єдиний внесок у мінімальному розмірі.

Також необґрунтованим є відмова у призначенні житлової субсидії у разі не зазначення номеру мобільного телефону заявника у заяві та декларації для виплати субсидії у грошовій формі.