Відбулась зустріч Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Валерії Лутковської з Верховним комісаром ООН з прав людини Зейдом Раадом аль-Хуссейном

17/03/2015 16:42

Під час зустрічі з Верховним комісаром ООН з прав людини обговорювався стан дотримання прав людини в Україні та нагальні проблеми, що існують на сьогодні. Зокрема, особливу увагу було приділено питанню дотримання соціально-економічних прав внутрішньо переміщених осіб та необхідність загальнодержавної програми соціалізації та адаптації людей до життя в нових умовах.  

Валерія Лутковська також зазначила, що Офісом Омбудсмана України спільно з представниками інститутів громадянського суспільства ще з квітня 2014 року проводиться моніторинг дотримання прав внутрішньо переміщених осіб, а на 2015 рік це питання було визначено як пріоритетне в діяльності Офісу. Щоденно надаються необхідні консультації внутрішньо переміщеним особам, на регулярній основі проводяться моніторингові візити до місць їх компактного проживання.  

«На підставі аналізу отриманої інформації за результатами проведення моніторингових візитів до місць компактного проживання внутрішньо переміщених осіб, нами направлено понад 60 актів реагування Уповноваженого до центральних органів виконавчої влади, обласних державних адміністрацій, у яких акумульовано проблеми переміщення, реінтеграції, адаптації внутрішніх переселенців», – поінформувала Уповноважений з прав людини.

Крім того, особливу увагу було приділено обговоренню ситуації з дотриманням правам людини в окупованій АР Крим. За словами Валерії Лутковської, за останній рік на півострові відбулося значне згортання прав і свобод людини, особливо вразливою групою є кримські татари та українці, які де-факто стали національною меншиною. Також переслідувань зазнають мешканці Криму, які не прийняли російське громадянство.

«Подібною до ситуації з кримськими татарами є ситуація з порушенням прав етнічних українців на території АР Крим. Одним із проявів  найбільш цинічних порушень прав людини в Криму ми вважаємо автоматичне набуття громадянами України російського громадянства. Також було зафіксовано випадки зникнень та вбивств громадських активістів, закриття українських шкіл, також зазнають постійних утисків представники багатьох релігійних громад, продовжується тиск на ЗМІ», – повідомила Валерія Лутковська.

Верховний комісар ООН з прав людини  високо оцінив діяльність Офісу Омбудсмана України і висловив підтримку тим напрямам діяльності, на яких найбільш зосереджена увага Офісу, зазначивши, що цілком поділяє висновки, викладені у Заяві Європейської мережі Омбудсманів, в якій йдеться про підтримку діяльності Офісу Омбудсмана України, спрямованої на забезпечення та просування прав людини в Україні у тій критичній ситуації, яка склалась на території конфліктних регіонів.

Під час зустрічі також особливу увагу було приділено питанню підготовки Національної стратегії в сфері прав людини, яка має стати дороговказом для формування та реалізації державної політики у сфері захисту прав людини. Верховний комісар ООН з прав людини Зейд Раад аль-Хуссейн  висловив сподівання, що така стратегія з’явиться в України найближчим часом, а моніторинг реалізації буде покладено на Офіс Уповноваженого з прав людини.