Валерія Лутковська: «Злочини, вчинені на ґрунті нетерпимості, потребують негайного реагування та ефективного розслідування»

01/07/2015 13:00

Завдяки втручанню Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини відкрито кримінальне провадження за фактом вчинення акту вандалізму стосовно меморіалу жертвам Голокосту в м. Миколаєві, яке трапилося в ніч з 21 на 22 березня 2015 року.

Варто зазначити, що після першого звернення Уповноваженого з прав людини, в якому йшлося про цей інцидент, правоохоронними органами м. Миколаєва було відмовлено у внесенні відомостей про вчинене кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань та не було розпочато досудове розслідування відповідно до вимог чинного законодавства. Як обґрунтування такої позиції було використано те, що до міліції не надходило жодної заяви про факт написання неонацистських символів на меморіалі жертвам Голокосту.

У зв’язку з цим Уповноважений звернулася до Міністерства внутрішніх справ України, наголосивши на неналежне реагування правоохоронних органів м. Миколаєва та закцентувавши увагу на те, що відповідно до вимог ст. 214 КПК України підставами для початку досудового розслідування можуть бути не лише заяви потерпілих, але й самостійне виявлення слідчим, прокурором з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.

За наданою МВС інформацією, відомості про вчинення акту вандалізму стосовно меморіалу жертвам Голокосту у м. Миколаєві внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Стан досудового розслідування в кримінальному провадженні взято на контроль керівництвом слідчого управління УМВС України в Миколаївській області.

На переконання Уповноваженого з прав людини, злочини, вчинені на ґрунті нетерпимості, як крайня форма дискримінації, потребують негайного реагування та ефективного розслідування правоохоронними органами не лише у випадку, коли потерпілою є конкретна особа, а й у випадку, коли такі діяння спрямовані на розпалювання ворожнечі та ненависті відносно окремої спільноти меншин, полягають в оскверненні пам’ятників і релігійних споруд, руйнування майна, що належить спільноті тощо.

Більше того, прямий обов’язок правоохоронних органів вжити всіх належних заходів для найретельнішого розслідування злочинів на ґрунті нетерпимості визнано Комітетом ООН з ліквідації расової дискримінації та Європейським судом з прав людини. Адже зазначена категорія злочинів має більш руйнівний ефект для суспільної злагоди, ніж інші «побутові» злочини, зокрема оскільки вона легко призводить до підвищення рівня соціальної напруги та ескалації міжетнічних конфліктів. Понад те, як свідчать численні дослідження – бездіяльність правоохоронних органів у питаннях розслідування злочинів на ґрунті нетерпимості завжди призводить до різкого зростання кількості таких злочинів, погіршення криміногенної ситуації тощо.