У Надержинщинській виправній колонії (№ 65) виявлено окремі порушення при наданні медичних послуг засудженим жінкам

16/06/2016 10:55

6 червня поточного року працівники Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого з прав людини  спільно з регіональним координатором Уповноваженого з прав людини в Полтавській області та громадськими моніторами здійснили моніторинговий візит до Надержинщинської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України у Полтавській області (№ 65), яка бере участь у реалізації проекту Офісу Ради Європи в Україні ”Подальша підтримка пенітенціарної реформи в Україні”.  В установі відбувають покарання жінки, які раніше вже перебували у місцях позбавлення волі.

В ході візиту монітори відзначили  ідеальну чистоту в житлових приміщеннях та на території установи. Чиста білизна, килими, телевізори, м’які меблі та пральні машини у відділеннях створюють затишок та майже домашню атмосферу. Засуджені жінки мають можливість працювати на швейному виробництві та у підсобному господарстві.

Водночас, в установі не дотримуються норми житлової площі у спальних приміщеннях, а також в камерах дисциплінарного ізолятора, до якого у цьому році поміщалися лише три порушниці режиму відбування покарання.

Під час моніторингу було проведено прийом засуджених жінок з особистих питань, які в більшості зверталися з приводу надання роз’яснень стосовно застосування так званого «Закону Савченко».

Медичною частиною  виправної колонії  надаються медичні послуги відповідно до ліцензії на медичну практику. Один з напрямів роботи медичної частини – комплексні послуги з профілактики та лікування ВІЛ/СНІД. В медичній частині установи працює 2 особи, які безпосередньо відповідають за високоактивну антиретровірусну терапію: лікар- консультант, який проводить перед- та післятестове консультування, та  лаборант, на якого покладено функції з проведення та підтвердження результатів дослідження на наявність антитіл до ВІЛ із використанням швидких тестів. Лікар надає послуги у відокремленому кабінеті, режим обмеженого доступу до медичної документації та конфіденційність інформації забезпечені. Препаратами для ВАРТ установа забезпечена в повному обсязі та має шестимісячний запас, включаючи об’єми препаратів для прийому на час етапування засуджених. Налагоджена постійна співпраця з ГО «Світло Надії», що забезпечують постійний доступ до послуг лікаря-інфекціоніста тощо.

Серед основних проблем при наданні медичної допомоги зазначеній категорії осіб моніторингова група зазначила такі. З лютого по червень 2016 року Полтавським СНІД центром практично не забезпечувався доступ хворих до діагностики та моніторингу АРТ. До установи прибувають засуджені з перерваною схемою АРТ лікування. Крім того, планове обстеження та призначення схем АРТ або корекція лікування здійснюється в Дар’ївській виправній колонії (№10) с. Дар’івка Білозерського району Херсонської області, що відтерміновує надання медичних послуг. В середньому, час очікування наряду на етапування -  від 3 тижнів до 2 місяців. В дорозі під час етапування засуджені перебувають до 1 місяця. Таким чином, особа не має належного лікування впродовж 3 місяців.

За результатом моніторингового візиту до Міністерства юстиції України буде спрямований звіт з наданням відповідних рекомендацій.