Виявлено порушення строків перебування дітей в Київському обласному центрі соціально-психологічної реабілітації дітей «Переяслав»

16/05/2018 16:24

На час моніторингового візиту працівників Управління з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності Секретаріату Уповноваженого  у центрі було 36 дітей, з яких 2 перебувало в лікарні у зв’язку із захворюванням на кір. Із 36 дітей одна дитини має статус позбавленої батьківського піклування.  

У закладі створені умови, наближені до сімейних. В туалетних кімнатах забезпечено право дітей на приватність. Також забезпечено  чотириразове  харчування. Зі слів дітей, страви готуються смачні, можна попросити добавки. Із фруктів видаються яблука, апельсини, банани.

Забезпечено право дітей на освіту. Діти дошкільного віку відвідують дошкільний заклад «Колосок», утім договору Центру з дитячим закладом немає. Діти шкільного віку відвідують загальноосвітній заклад І-ІІІ ступенів у с. Циблі Переяслав-Хмельницького району відповідно до укладеного з навчальним закладом договору.

Дотримуються право дітей на спілкування з батьками, родичами. Зі слів дітей, обмежень у спілкуванні з батьками немає, зустрічі відбуваються в холі закладу. 

Водночас, під час моніторингового візиту зафіксовано порушення строку перебування у центрі 8 дітей (22,2 %), який відповідно до законодавства становить 9 місяців. При цьому, ці діти входили до складу 23 вихованців центру, які на час  ремонтних робіт в закладі у січні 2018 року були тимчасового переведені до центру соціально-психологічної реабілітації «Оберіг» (м. Богуслав, Київська область), а у лютому 2018 року повернулися і були зараховані як такі, що вперше прибули до центру.  Відтак, діти фактично утримуються в закладах інституційного догляду  і позбавлені права на  сімейне виховання.

Крім того, зафіксовані випадки відібрання дітей із сімей у зв’язку із  загрозою життя та здоров’я дитини за рішеннями органів опіки та піклування Утім, адміністрація центру не володіє інформацією стосовно надання відповідного статусу таким дітям. Відповідно до законодавства  орган опіки та піклування зобов'язаний негайно повідомити прокурора та у семиденний строк після прийняття рішення про відібрання дітей звернутися до суду з позовом про позбавлення батьків чи одного з них батьківських прав або про відібрання дитини від матері, батька без позбавлення їх батьківських прав.

Зазначені факти свідчать про бездіяльність служб у справах дітей та сім’ї Яготинської, Згурівської, Переяслав-Хмельницької районних державних адміністрацій, де діти перебувають на обліках, та районних центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Зазначене також свідчить про  недостатнійй контроль з боку служби у справах дітей та сім’ї Київської обласної державної адміністрації за діяльністю відповідних органів і служб на місцях при вирішенні питання соціального захисту дітей.   

Також з’ясовано, що робота психолога з дітьми здійснюється переважно в групах і обмежується, як правило, бесідами та малюванням,  у той час, як за статутом заклад провадить свою діяльність за такими напрямами як соціально-психологічне діагностування; соціальна, психологічна, педагогічна реабілітація; адаптація до сімейного оточення.

З дітьми не проводиться належна робота як можливих жертв домашнього насильства, зокрема фізичного, психологічного та економічного. При цьому,  діти потрапляють до центру із сімей, батьки яких ухиляються від виконання батьківських обов’язків, ведуть асоціальний спосіб життя.

За підсумками моніторингового візиту будуть направлені рекомендації до Київської обласної державної адміністрації.