Моніторингова група НПМ виявила проблеми евакуації та безпеки населення у прифронтовому Маріуполі

16/04/2015 12:12

Під час відвідання Донецького прикордонного загону група національного превентивного механізму у складі представників Департаменту НПМ Секретаріату Уповноваженого та громадських моніторів встановила, що прикордонники, затримавши порушників, оформляють адміністративні правопорушення, беруть розписки про зобов’язання затриманих осіб з’явитися до суду та відпускають їх. При цьому, прикордонники не інформують територіальний центр безоплатної правової допомоги про факти затримання, чим порушують право затриманих осіб на захист. Водночас, в адресах регіональних центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Донецькій області у прикордонників значаться дані про центр, який знаходиться у м. Донецьку і який не контролюється Урядом України. Монітори запропонували прикордонникам невідкладно поновити співпрацю з регіональним центром у Маріуполі.

Моніторинг місцевих судів, окрім типових для цих установ проблем, які стосуються неналежних умов тримання осіб, висвітлив проблему, пов’язану з необхідністю забезпечення державою особистої безпеки суддів, які розглядають справи, порушені правоохоронними органами проти затриманих сепаратистів. Так, Жовтневий районний суд м. Маріуполя знаходиться на першому поверсі житлового будинку. У випадках кризових ситуацій, що можуть виникнути у зв’язку з винесенням судових рішень щодо осіб, які підозрюються у сепаратизмі, існує небезпека, як для суддів, так і для мешканців житлового будинку.

 Моніторингова група НПМ відвідала також 9 установ соціальної сфери у м. Маріуполі. За результатами відвідання можна зробити висновок, що медикаментами і продуктами інтернати системи освіти, пансіонати для ветеранів війни і праці та людей з інвалідністю, а також відвідані лікарні, зокрема психіатрична, забезпечені краще, ніж в інших регіонах. Врегульоване і збільшене з урахуванням інфляції фінансування цих закладів. Так, на харчування на одну дитину на добу в Маріупольській загальноосвітній санаторній школі-інтернаті №11 виділяється 38-47 грн. Також допомогу надають міжнародні організації, військові частини, волонтери.

Слід нагадати, що місто нещодавно пережило обстріли східних районів. Відповідними обласними та міськими службами, де це можливо, організовані укриття в підвалах, в яких є стільці, лавки, матраци, ліхтарі або свічки, постійно оновлюються запаси води.

На жаль, не у всіх освітянських інтернатах є такі укриття, а в санаторній школі-інтернаті № 11 на час візиту навіть у директора не було ключа від підвального приміщення.

Ще гірша ситуація з ймовірною евакуацією таких установ. Лише директор міського дитячого будинку «Центр опіки» знала, куди буде вивозитись заклад і хто надаватиме для цього транспорт. В інших відвіданих установах ані керівники, ані працівники не могли відповісти на питання: «Куди евакуйовувати осіб, які перебувають в установі?». В інтернатах повідомляли, що дітей мають розібрати батьки, однак в спеціальних школах-інтернатах № 21 і № 37, вказаній вище санаторній навчаються діти з області, тож швидко забрати їх у разі обстрілів буде неможливо.

Окремо варто відзначити результати візиту в Центр медико-соціальної реабілітації при Маріупольської міської лікарні №10, яка позиціонується як «хоспіс». В закладі було 7 пацієнтів, хоча лікар повідомив про 11 пацієнтів, яким надається догляд. 7 пацієнтів були закритими у палатах, вікна без ручок, що унеможливлювало провітрювання. Також встановлено, що до Центру доставляють осіб, яких виявляють на вулицях міста в стані алкогольного сп’яніння.

За результатами візитів у прифронтовому Маріуполі щодо виявлених проблем будуть підготовлені акти реагування Уповноваженого.